Şeyh Abdulkerim el-Müderris'in 'Menzûmetün Şerîfe fî Beyâni'l-Firkati'n-Nâciye' adlı el yazma eseri ve tahkiki
Şeyh Abdulkerim al-Müderris hand-writing and arbitration of 'The search of fine Beyani-Firkati-Nâciye'
- Tez No: 459660
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
eş-Şeyh Abdulkerîm b. Fettâh b. Süleyman b. Mustafa b. Muhammed eş-Şehrezûrî,“Müderris”lakaplı, İslâm kütüphanelerini onlarca eseriyle dolduran, Bağdat'ta müftülük görevini yürütmüş olan, Fırkâ-ı Nâciye için çok değerli bir manzûme yazıp sonra da bu manzûmede yer alan mücmel ve okuyucuya zor gelen yerleri açıklamak üzere kısa ve veciz bir şerh de ilave eden ayrıca söz konusu manzûmenin yazımında büyük gayret sarf eden bir kişidir. Böyle muazzam faydalarına ve çok çeşitli ilimleri muhteva eden şerhine binaen manzûmenin bu yönünün ilim talebelerince açığa çıkartılmasını ve onların hizmetine sunulmasını çok önemli bulduk. Bu çalışma, Hz. Peygamberin hadisi şerifinde beyan ettiği üzere gerçekten Fırkâ-ı Nâciye'nin kimler olduğu yönünü açıklaması hasebiyle önem arz etmektedir. Başka bir ifadeyle çalışmanın ana konusu Fırkâ-ı Nâciye ve onların şiârlarıdır. Ayrıca araştırma İslâm Tarihi geleneğinde birçok fırka (grup) arasında necâtı (kurtuluşu) sadece bir fırkaya verme problemini analiz ettiği için de önem arz etmektedir. Araştırmamız önsöz, giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Önsöz'de konunun önemini ve amaçladığım yöntemi, önceki çalışmaları ve niçin böyle bir konuyu seçtiğime dair bazı tespitleri zikrettim. Giriş kısmında da eş-Şeyh Abdulkerim el-Muderris'in hayatını ve ilmi kişiliğini ele aldım. Daha sonra fırkalar arasındaki ayrımı ve fırkaların doğuşunu açıkladım. Bununla beraber açıklanma gereksinimi duyulan bazı kelimelerin anlamlarını da izah ederek el yazma olan nüshanın tahkiki bağlamında eserde zikredilen hem şahsiyetleri hem de ayet ve hadisleri tahriç ettim. Ayrıca müellifin İslâmî fırkalarla özellikle de mensubu olduğu eş'âriye fırkasıyla ilgili görüşlerini zikrettim. Nihayetinde de önemli sonuçları bir araya getirmek suretiyle ve önemli bir kaynak listesini de sunarak araştırmayı noktaladım
Özet (Çeviri)
al-Shaykh Abdukkarim b. Fattah b. Sulayman b. Mustafa b. Mohammad al-Shahrazuri, nicknamed“Mudarris”, is a person who filled up Islamic libraries with dozens of his works, carried out the mufti duty in Baghdad, wrote a very precious verse for“Fırqa-i Najiya”and then added a short and concise commentary to explain the places that are difficult to read, also made a great effort in writing of aforesaid poem. This study have importance because of describing the aspect who the Fırqa-i Najiya are, as the Prophet's states in his hadith. In other words, the main theme of the study is Fırqa-i Najiya and their maxims. It has also importance because it analyzes in the history of Islam the problem of giving salvation to only a group among many groups. Our research consists of preface, introduction and three chapters. In the preface I mentioned some determinations about the significance of the matter and the method that I was aiming at, previous studies and why I chose such a topic. In the introduction, I have discussed the life of the al-Shaykh Abdulkarim al-Muderris and his scientific personality. Then I explained the distinction between the sects and the birth of the sects. However, I researched and explained both personalities and the verses and hadiths that mentioned in the work in the context of enquiry of the copy of manuscript by explaining the meanings of some words which need to be explained. I also mentioned the views of the author on the Islamic sects and especially on the sect of Ashari that he was one of its members. Finally, I ended my research by bringing together important results and offering an important resource list.