I. Dünya Savaşı'nda İngilizlerin Mısır'a yerleşmesi
The acti̇vi̇ty of Bri̇ti̇sh Occupi̇ti̇on i̇n Egypt duri̇ng the Fi̇rst World War
- Tez No: 428601
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Birinci Dünya Savaşı, devletlerarası köklü siyasi değişikliklerin en yoğun olduğu dönemlerden birine tekabül eder. 1882'den itibaren İngiliz işgali altında olan Mısır da ister istemez bu çalkantılı dönemden payını almıştır. Zira İngiltere, Osmanlı Devleti'nin savaşa girmesini bahane ederek Mısır'ı zorla kendi tarafında savaşa girmeye zorlamıştır. 1517'den itibaren Osmanlı egemenliğine giren Mısır, I. Dünya Savaşı sırasında devletlerarası antlaşmalara aykırı olarak Osmanlı Devleti'nden koparılarak İngiliz himayesi altına alınmış ve İngiltere için bir savaş üssüne dönüştürülmüştür. İngiltere, I. Dünya Savaşı esnasında Mısır'da çıkarttığı kararların yalnızca harp boyunca geçerli olduğunu ve savaş bittiğinde de Mısır'ın bağımsızlığına kavuşacağını ifade etmiştir. Savaş akabinde Osmanlı Devleti, müttefik devletler adına İngiltere ile 30 Ekim 1918 tarihinde Mondros Ateşkes Anlaşması'nı imzalamış ve yapılan anlaşma gereğince savaştan çekilmiştir. İngiltere'nin savaşla elde ettiği zaferden istifade edip verdiği sözlerin aksine Mısır için başka bir siyaset uygulayacağının yavaş yavaş idrak edilmesi üzerine Mısır meselesini uluslararası arenada münazara etmek için bir Mısır Heyeti kurulur ve İngiltere-Mısır mücadelesi farklı bir şekilde yeniden başlar.
Özet (Çeviri)
The First World War, cause of many radical political changes in the world. Egypt which singed under the British occupation since 1882, it had a share in these changes. Despite the fact that Egypt was not a belligerent she could not escape some effects of the war, particularly in view of the presence of British troops on her soil. Accordingly, British policy revolved around separating Egypt from Ottoman Empire and then forced it to engage in war. Britain which violated the international treaties during the war placed Egypt under its protection and used it as a military base. Britain, confirmed to Egypt that the decisions which issued in country during the war its temporary, also stressed that Egypt will be granted independence after the war ends. However Egypt, when the war ended and Britain signed the Armistice of Mudros in October 1918, was not grant independence which promised by Britain. Hence, a new phase began between British occupation and Egyptian.