Fatih Akın'ın transnasyonel sinemasında arketiplerin analizi
The analysis of archetypes in the transnational cinema of Fatih Akin
- Tez No: 428603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN TEREK ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Fatih Akın'ın Transnasyonel Sinemasında Arketiplerin Analizi”başlıklı tezde, öncelikle transnasyonelizm kavramı tanımlanmış; edebiyat, resim gibi sanat dallarındaki yansımalarına değinildikten sonra sinemada transnasyonelizmin ne şekilde işlev gösterdiği açıklanmıştır. Farklı ulusal sinemaların zaman içinde ne şekilde ve nasıl transnasyonelleştikleri incelendikten sonra tireli Türk-Alman sineması üzerine odaklanılmış ve 1961 yılında Türklerin Almanya'ya göçü ile başlayan süreçten itibaren ulus ötesi oluşumların meydana çıkışları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Tireli bir kimlik olan Fatih Akın'ın ve filmlerinin tanıtılmasının akabinde arketip kavramı irdelenmiş, analizin temelini oluşturacak dört ana arketip belirlenmiştir. Fatih Akın'ın uzun metraj transnasyonel kurmaca filmleri olan Kısa ve Acısız, Duvara Karşı ve Yaşamın Kıyısında filmleri, belirlenen arketipler çerçevesinde analiz edilmiş ve filmlerde yer alan karakterlerin köken ve jenerasyon farklılığına bağlı olarak farklı arketip yansımaları ile seyirciye sunulduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In“The Analysis of Archetypes in the Transnational Cinema of Fatih Akın”thesis, the concept of transnationalism was primarily introduced. After mentioning its reflections on literature and art, how the transnationalism functions in cinema was explained. Before focusing on the hyphenated Turkish-German cinema, the subject of how and why the national cinema concept turned into being transnational in different countries was covered. While explaining the Turkish-German cinema, the process of transnational formation since the migration of Turkish identities to Germany on 1961 was examined in detail. A hyphenated identity Fatih Akın and his films were introduced and the archetype concept was studied. After defining the four archetypes, which are the main archetypes of this thesis, Fatih Akın's feature transnational fiction films, which are Short, Sharp, Shock, Head On, In the Edge of Heaven were analyzed through these four archetypes. The analysis' aim was to put forth, how the difference of the origin and the generation of the characters in the films changed the way the reflection of the archetypes for the audience.