Fatih Akın'ın filmlerinde 'öteki' kavramı
- Tez No: 162832
- Danışmanlar: DOÇ. HALE KÜNÜÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının temel amacı, Fatih Akın'ın filmlerinde“öteki”kavramının nasıl temsil edildiğinin ortaya konulmasıdır. Burada“öteki”kavramından kastedilen Federal Almanya'da yaşayan ve Batılı kimlik tarafından“öteki”olarak konumlandırılan Türk göçmenlerdir. Bu bağlamda, çalışmada Batı düşüncesinde“öteki”kavramına yaklaşım biçimleri ve dış göç sürecinin dinamikleri araştırılarak, Fatih Akın'ın 'Kısa ve Acısız'(1998), Temmuz'da'(2000) ve 'Duvara Karşı'(20G4) isimli üç uzun metrajlı filminde yer alan Türk göçmenlerin sunumundaki farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla sözü edilen üç film Fransız göstergebilimci A. J. Gremias tarafından geliştirilen göstergebilimsel dörtgen yöntemi ile çözümlenmiş ve zaman, uzam ve film kişileri de çözümlemeye dâhil edilmiştir. Bu çözümlemelerin sonucunda Fatih Akın'ın filmlerinde, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin bu ülkede Türklere yönelik olarak geliştirilen basmakalıp yargılan aşan ve bu basmakalıp yargıları sorgulayan bir zemin içerisinde temsil edildikleri sonucuna varılmıştır. Bu filmlerde Almanya'da doğup büyüyen ikinci kuşak göçmenlere melez kimlik kavrayışı açısından yaklaşıldığı ortaya çıkmıştır. 256
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this thesis is to examine the representing of the Other conseption in Fatih Akin's films. The Other conception is meaned that Turkish migrants who live in the -Federal Republic of Germany and who are situated as the Other by Western identity in thesis. Sn this context differences of the representation of the Turkish migrants in Fatih Akin's three full-length features called 'Kısa ve Acısız'(1998), Temmuz'da'(20Q2) ve 'Duvara Karşı'(2004) was proved by examining the different understanding of the Other conception and the social dynamics of Turkish migration to Germany in the thesis. For this purpose, the three films mentioned before are analysed on the basis of semiotics models developed by French semiotician A.J. Gremias. The thesis points out that Turkish migrants who live in Germany in Fatih Akin's films are represented as giving grounds for questioning the established cliches about Turkish migrants in Germany and in addition the thesis brought out the second generation of Turkish migrants born and grown up in Germany are approached the notion of hybrid identity. 257