Ali Ulviî Kurucu hayatı, eserleri ve şiirlerinde dinî muteva
Ali Ulvî Kurucu, life, works, religious content in his poem,
  1. Tez No: 428610
  2. Yazar: FATİH SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKAR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
SERT, Fatih, Ali Ulvî Kurucu, Hayatı, Eserleri ve Şiirlerinde Dinî Muhteva, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Zülfikar Güngör, Ankara Üniversitesi 2016, XII+175 sayfa. ÖZET Osmanlı'nın son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarıyla başlayan hayatıyla Ali Ulvî Kurucu Beyefendi, 80 yıllık yaşamında ilim ve edebiyat dünyamıza mühim katkıları olmuş kıymetli bir şahsiyettir. Bu çalışmamızda, Kurucu'nun şiirlerinde kullandığı dinî ve tasavvufî kavramlar, şairin hayatı ve fikir dünyası dikkate alınarak incelenmiş, konuyla alakalı kaynaklar taranarak, şiirin konusu ve kullanılan kavramlar arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Şiirleri incelendiğinde şairimizin manevî anlamdaki doygunluğu, Allah'a olan bağlılığı, Peygamber (sav)'e olan sevgisi, dinî ve millî hislerindeki coşkunluk hemen göze çarpmaktadır. Şairimizin bu hissiyatını şiirlerinde din ve tasavvuf başlıkları altında inceledik. Bu başlıklar altında kaleme alınan bölümlerde, şairimizin şiirlerinde kullandığı dinî ve tasavvufî kavramlar ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmamızın, şairimiz hakkında bundan sonra yapılacak çalışmalara bir girizgâh olması en büyük temennimizdir. Anahtar Kelimeler : Ali Ulvî Kurucu, Şiir, Din, Tasavvuf.
Özet (Çeviri)
SERT, Fatih, Ali Ulvî Kurucu, Life, Works, Religious Content in his poem, Master's Thesis, Advisor: Prof. Dr. Zülfikar Güngör, Ankara University 2016, XII+175 pages. ABSTRACT Coming into the World during the fall of Ottoman Empire and the rise of Republic period, Ali Ulvî Kurucu is a prominent figüre that made great contribution to our knowledge and literature world in his 80 year lifetime. In this study, the religious and sufistic consepts disposed in Kurucu's poems are examined taking into account of his life an world of thought by means of literatüre review and relation between the subject of the poem and concept. When analyzed his spritüal satisfaction, loyalty to Allah, love to Prophet Muhammed (sav) and enthusiasm to national and moral feelings are drawing the attention in his poems. We examined his aforementioned feelings under the religion and sufism headings. Under these topics, religious and sufistic concepts in his poems are mentioned. Our greatest wish is that, this study will be an introduction for the next studies about poet. Key Words : Ali Ulvî Kurucu, Poem, Religion, Sufism.