Türkçede ve Korecede gelecek zaman
Future tense in Turkish and Korean
- Tez No: 428644
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Altay dilleri olarak sayılan Türkçe ve Korece ortak birçok özelliğe sahiptir. Her iki dilde de fiillerin zaman ekleriyle çekimlenmesi söz konusudur. Fiillere gelerek gelecek zamanı göstermeye yarayan ek, Türkçede -(y)AcAk, Korecede -gess-'tır. Gelecek zaman konusu literatürde özü açısından tartışmalıdır. Diğer zaman ekleri bir olayı belli bir zaman ile ilişkilendirirken gelecek zamanda henüz gerçek bir olay bulunmaz. Bu nedenle gelecek zaman ekinin zaman gösterip göstermediği tartışmalıdır. Bu nedenle kaynaklarda gelecek zaman eki olarak bilinen biçimleri kiplik yapılar arasında görenler de vardır. Bu çalışmada genel bilgilerin verildiği Giriş bölümünden sonra Türkçede ve Korecede gelecek zaman eklerinin tarihî gelişimi ele alınmıştır. Burada mevcut kaynaklardaki bilgilerden yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde Türkçe ve Korecede gelecek zamanın nasıl ifade edildiği üzerinde durulmuştur. Son bölümde gelecek zaman ifadesi yanında gelecek zamanı işaretleyen yapıların kiplik işlevleri üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Çalışmada iki dilde gelecek zaman açısından görülen benzer ve farklı yönler ayrıntılı olarak ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan şemaların yabancılara dil öğretim kitaplarında yer almasıyla öğrencilerin zaman ekleri olarak bilinen gelecek ekinin işlevlerini doğru bir şekilde öğrenmesi ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish and Korean have some similarities because of the fact that they both belong to the Altaic Language Family. In both languages verbs are conjugated with tenses. Future tense suffix which is added to the verb to indicate time is -(y)AcAk in Turkish and -gess- in Korean. There are various debates about the future tense and its essence in the literature. While other tense suffixes link the time with an event, there is no real event in the case of future tense. That's why there is a controversy on whether future tense indicates time or not. Therefore, some sources take future tense as a part of modality. After the introduction, Chapter 2 deals with future tense suffixes and their historical development through time. Chapter 3 of the thesis is devoted to explaining the usage of future tense in Turkish and Korean. The last chapter explains modality of the structures that are linked to future tense. The study tries to reveal the similarities and differances between Turkish and Korean based on the usage of the future tense. It is hoped that with the involvement of the schemes introduced by this study in foreign language learning and teaching books, students will learn the functions of the future tense in a better way.