Türkiye'de inovasyon ve kamu politikası
Innovation in Turkey and the public policy
- Tez No: 428655
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de inovasyon farkındalığı yaratılması ve inovasyon sürecinde daha başarılı olunabilmesi için neler yapılabileceğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, araştırmanın ilk iki bölümünde; inovasyon ve kamu politikası kavramları literatür taraması temelinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin inovasyonla ilgili konulardaki mevcut durumu, diğer ülkelerle de karşılaştırılmak suretiyle ortaya konulmuştur. Son bölümde, özellikle kamu politikalarını etkileme gücü yüksek olan ve inovasyonla ilgili alanlarda çalışan üst düzey yönetici ve uzman personeli içeren bir alan araştırmasına yer verilmiştir. Bu alan araştırmasında inovasyon farkındalığının ve etkinliğinin artırılması maksadıyla neler yapılabileceğinin belirlenmesine yönelik çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Görüşme soruları ilk iki bölümdeki literatür taramasından esinlenerek hazırlanmıştır. Gelişmiş ve refah seviyesi yüksek olan ülkeler araştırıldığında, bu ülkelerin ortak özellikleri arasında inovasyon başarısının yattığı görülmektedir. Rekabet üstünlüğünü sağlamanın ve refah seviyesinin sürdürülmesinin en kolay yolunun da yine inovasyon olduğu anlaşılmaktadır. Türkiye'de inovasyon farkındalığını artırmak ve inovasyonu geliştirmek maksadıyla hazırlanan çalışmada, Türkiye'nin inovasyon etkinliğinin tespiti yapılmış ve bu alanda yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur. Tezin sonucuna göre de inovasyon başarısı için; iyi belirlenmiş bir ülke vizyonu, etkin kamu politikaları, kaliteli eğitim, iyi yetişmiş insan gücü, yüksek AR-GE harcaması gibi inovasyon altyapısını geliştiren faktörler inovasyonun anahtarı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create awareness of innovation in Turkey and to research what could be done for being more successful in the processes of innovation. In the first two chapters of the study; the concepts of innovation and public policy were examined on the basis of the related literature. In the third chapter; the current situation of Turkey in innovation is revealed by comparing with other countries. In the last chapter, a field study, which was conducted with the senior executive and skilled staff, who can influence the public policy process and who works in the sectors related to innovation, took place. In this field study; 20 interviews were conducted, according to what could be done to increase the awareness of innovation and effectiveness of innovation. The questions of the interviews were prepared in the light of the first two chapters. When researching the developed and welfare countries, one can see innovation success is one of the common feature among them. It is understood that innovation is the easiest way to provide and preserve a competitive advantage and welfare level. In this study, which is aimed to increase the level of awareness and to improve innovation, the effectiveness of Turkey's innovation activity is determined and laid emphasis on what should be done. Depending on the outcome of the thesis, for success in innovation, the factors, which support innovation infastructure are a well determined vision of the country, effective public policies, quality education, qualified and well-trained work force, high rate of expenditure of research and development are seemed to be among the key for innovation.