The evolution of science, technology and innovation policy: The Turkish case
Bilim, teknoloji ve yenilik politikalarının evrimi: Türkiye örneği
- Tez No: 943936
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu tez, 1960-2020 yılları arasında Türkiye'deki Bilim, Teknoloji ve Yenilik (BTY) politikalarının gelişimini incelemekte ve bu politikaları şekillendiren siyasi, kurumsal ve sosyo-ekonomik faktörlere odaklanmaktadır. Bibliyometrik analiz, tarihi politika belgelerinin detaylı incelenmesi ve kilit paydaşlarla nitel görüşmelerden oluşan karma bir yöntem yaklaşımı kullanan çalışma, Türkiye'nin küresel BTY politika eğilimleriyle uyumunu analiz etmekte ve ulusal bağlamdaki kritik zorlukları tanımlamaktadır. Araştırma, bilim politikasından teknoloji, sanayi ve nihayetinde inovasyon odaklı çerçevelere doğru bir geçiş olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, Türkiye, BTY politikaları hızlı, bağlamdan kopuk geçişlerden, aktörler arası çatışmalardan, uzun vadeli politika yapımını koordine etme ve sürdürmede zorluk yaşamaktan ve küresel politika modellerini uygularken bağlamdan bağımsız yakınsamadan muzdariptir. Bulgular ayrıca kısa vadeli, siyasi güdümlü karar alma süreçlerinden ve yetersiz paydaş katılımından kaynaklanan sistemik verimsizlikleri göstermektedir. Tez, BTY politikalarının etkinliğini ve uyarlanabilirliğini artırmak için inovasyon politikasından ziyade“Bilim-Sanayi”politika çerçevesinin geliştirilmesini, stratejik politika uygulama kapasitesini güçlendirmek için kamu kapasitesinin arttırılmasını ve bir politika deneyi kültürünün benimsenmesini savunan önerilerle sonuçlanmaktadır. Bu görüşlerin Türkiye ve BTY politika yapımında karmaşık küresel ve yerel dinamikleri yönlendirmeye çalışan diğer gelişmekte olan ekonomiler için de yol gösterici olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the development of Science, Technology and Innovation (STI) policies in Türkiye between 1960 and 2020, focusing on the political, institutional and socio-economic factors shaping these policies. Using a mixed-methods approach of bibliometric analysis, detailed examination of historical policy documents and qualitative interviews with key stakeholders, the study analyses Türkiye's alignment with global STI policy trends and identifies critical challenges in the national context. The research reveals that there has been a shift from science policy towards technology, industry and ultimately innovation-oriented frameworks. However, Türkiye's STI policies suffer from rapid transitions, policy actor conflicts, difficulty in coordinating and sustaining long-term policy making, and convergence without contextualization when applying global policy models. The findings also show systemic inefficiencies resulting from short-term, politically driven decision-making processes and inadequate stakeholder engagement. The thesis concludes with recommendations advocating the development of a 'Science-Industry' policy framework rather than an innovation policy to increase the effectiveness and adaptability of STI policies, public capacity building to strengthen strategic policy implementation capacity, and the adoption of a culture of policy experimentation. These insights will be instructive for Türkiye and other emerging economies trying to navigate the complex global and domestic dynamics in STI policy making.