Türkiye'de KOBİ'lerin banka kaynaklı dış ticaret finansmanı sorunları ve çözüm önerileri
Foreign trade financing problems of 'small and medium-sized enterprises' throughout banks and it's solution suggestions
  1. Tez No: 428683
  2. Yazar: HASAN TAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin genel olarak tüm faaliyetlerinde özel olarak dış ticaret konusunda kendi kaynaklarının yanı sıra yabancı kaynakları da kullanmaları iktisadi yaşamın gereğidir.Gerek dünyada gerekse de Türkiye'de kobilerin dış ticaret finansmanı konusunda en başlıca finansman araçları bankalardan alınan kredilerdir. Ancak Küçük ve orta ölçekli işletmeler dış ticaret finansmanı konusunda banka kaynaklı finansman ürünlerine ulaşma konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bankacılık sisteminde bulunan finansman ürünlerinin kobilerin ihtiyacını büyük oranda karşılayamaması , kredi faizlerinin yüksekliği , kredi karşılığı istenen teminatlar , uzun vadeli kredi imkanı sunulmaması , bankaların kobileri , büyük ölçekli kuruluşlara göre daha fazla prosedüre muhatap tutmaları ,dış ticaret finansman ürünleri bilgi eksikliği , kayıt dışı , vergi dezavantajları , detaylı bankacılık prosedürleri gibi sorunlar nedeniyle kobiler bankalardan sağlanan kredilerden yeterince yararlanamamakta ve daha etkin uygulamalar , alternatif finansman yönetimi ve imkanlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca çözüm önerilerinin hayata getirilmesi konusunda düzenleyici ve denetleyici kuruluşların oluşturulması ve aktif rol oynaması önemli bir gereksinim olarak görülmelidir . Türkiye ekonomisinde , büyük ümitleri ve büyük emekler , büyük fırsatlarla buluşturma unsuru olan küçük ve orta ölçekli işletmeler için en büyük büyüme ve gelişme fırsatı dış ticaret ve ihracattır. Ancak dış ticaret ve ihracatta kobilere en büyük duvar ve engel finansman yetersizliği ve finansman yollarının önündeki sorunlardır. Türkiye ekonomisinde faaliyet gösteren her yüz işletmenin 99'unun kobidir . Ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki bu büyük rolü mali yapılarının güçlü olması ile gerçekleştirebilir ve güçlü mali yapı ise finansman olanaklarına bağlıdır. Türkiye'de kayıtlı 2,6 milyon kobinin sadece 63 bin adetinin ihracat yapmasının ve buradaki potansiyelin değerlendirilememesinin en büyük nedeni dış ticaret finansmanı konusundaki sorunlardır. Kobilerin dış ticaret finansman sorunlarının çözülmesi , finansman imkanlarının artırılması ülke ekonomi açısından büyük kazanımlar sağlayacak olup ; risk , sermaye ,kazanç ve servetin dengeli paylaşımı , krizlere karşı dayanıklılık , ekonomik büyümeye katkı , rekabetin geliştirilmesi ,verimlilik artışı , istihdamın artırılması , ihracatın artırılması , dışa bağımlılığın azaltılması bunların başlıcalarıdır.
Özet (Çeviri)
It is the necessity of the economic life the small and medium-sized enterprises usually use foreign assets as well as their own assets especially on foreign trade and in their all activities and operations. Primary financing tools of the SMEs in Turkey as well as throughout the world on foreign trade financing are the loans taken out of the banks. However, small and medium sized enterprises are experiencing serious problems regarding access to financing products originated by the banks on foreign trade financing. That financing products cannot largely meet the needs of SMEs in the banking system and the high rate of interest on loans, guarantees requested against loans, long term loan opportunities not to be offered, the banks to address SMEs much more procedures when compared to large-sized enterprises, the lack of information on foreign trade financing tools, informal economy, tax disadvantages, detailed banking procedures cause problems for SMEs, SMEs could not benefit from loans provided by banks and need much more effective applications, alternative financing management and facilities. However, establishment of regulatory and supervisory institutions and them to plan an active role should be accepted as an important requirement on the solution proposals and offers to be put into practice. The most important growth and development opportunity for the small and medium sized enterprises that is the element of bringing great hopes and great efforts with great opportunities together in Turkish economy is the foreign trade and export. However, the biggest wall in front of the SMEs and the most important barrier for them in terms of foreign trade and export are the problems in front of financing methods and lack funding. It is the SMEs,99 percent of every one hundred enterprises operating in Turkish economy. However, this important role of small and medium sized enterprises can be put into practice with them to have strong financial structures and the strong financial structure depends on funding opportunities. The most important reason to just 63 thousand out of 2,6 million SMEs registered in Turkey to export and not to be able to benefit from the entire potential in the country are the problems on foreign trade funding. Solving the foreign trade problems of SMEs, increasing the financing opportunities will provide big gains in terms of the country's economy and the main ones for that are the balanced sharing of wealth and gains, resilience to crises, contribution to growth, development of competitiveness, increase in productivity, increasing employment, increasing exports and reducing the dependence on foreign economies.