Strategic audit for Global Securities Inc.
Global Menkul Değerler A.Ş.'nin stratejik incelemesi
- Tez No: 42869
- Danışmanlar: PROF.DR. RAYMOND MİLES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
oz Firmanın başarısı, firmanın rekabet stratejisi, organizasyon yapısı, ve insan kaynaklan konusundaki yönetim felsefesinin uyumu ile yalandan ilgilidir. Hisse senedi işlemleri ve halka arzlarda liderliği elinde bulunduran Global Menkul Değerler' in gelecekte bu liderliğini yatırım bankası olarak sürdürebilmesi için çalışmalarım insan kaynakları yönetiminde yoğunlaştırması gerekmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Türk sermaye piyasaları ve özellikle İstanbul Menkul Kıymetler Borsası incelenmiştir. ikinci bölümde Global Menkul Değerler' in mevcut ve/veya potansiyel yedi rakibi analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, şirketin, rekabet stratejisi, organizasyon yapısı ve insan kaynaklarının analizi yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Son bölüm önerilen stratejileri değerlendirmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Organizations' success depends on the 'fit' among the competitive strategy, structure and the managerial philosophy of the organization. Global Securities Inc., as the market leader in equities trading and IPOs, has to concentrate on its human resource management in order to sustain its leadership as an investment bank in the future. In the first part of the study, the Turkish capital markets and especially the Istanbul Stock Exchange are examined. The second part analyzes seven existing or potential competitors of Global. In the third part, competitive strategy, organizational structure and human resource management of the company is analyzed and recommendations given. Finally, the recommended strategies are evaluated. Ill