Üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi ve Denizli 'de dokuma fabrikasında bir uygulama
- Tez No: 428704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Türkiye için en önemli sektörlerden biri olan tekstil sektörü, içerisinde bir çok bölümü oluşturmaktadır. Tekstil sektörü Türkiye ekonomisi için gerek istihdam, gerek ekonomik açıdan çok önemli bir noktadadır. Türkiye de tekstil denildiğinde bu sektörde ilk aklımıza Denizli gelmektedir. Denizli de bulunan kumaş dokuma fabrikaları ve boyahaneler sektörün ciddi bir bölümünü oluşturmaktadır. Yönetim kararlarının oluşturulmasında maliyet muhasebesinin önemi büyüktür. Günümüzde pek çok şirkette halen maliyet muhasebesinin önemi yeterince anlaşılmamış olduğundan, etkili bir yöntem aracı olarak kullanılamamaktadır. Zamanla oluşan gelişmelere ve tek düzen hesap planına düzen sağlanamamıştır. Birçok şirket maliyet muhasebesini amacına uygun olacak şekilde karar verme kontrol ve başarı değerlemelerinde gerektiği gibi kullanamamaktadır. Denizli'de faaliyet gösteren SÜZER TEKSTİL SAN VE TİC LTD ŞTİ uygulama örneğinde ele alınmış olup yerinde inceleme ve gözlem yapılmıştır. Bu uygulamada iplikten, hambez kumaşa kadar geçen üretim işlemleri, teknikleri ve bunların muhasebeleştirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cost Accounting's role in forming Management decisions is very important. Currently, Cost Accounting is not being used as an effective management tool; since its importance is not understood enough by most of the companies. Developing issues and uniform chart of accounts haven't been regulated very well. Many companies are incapable of using cost accounting for decision making, control and performance assessment. Süzer Tekstil ve Tic.Ltd.Şti, which operates in Denizli, is examined in application example through on-site investigation and observation. Within this case; production process, starting from staple to raw clothing, technics and accounting process of those have been mentioned.