TMS 18 hasılat standardı ve ilaç üreten işletmelerde uygulaması
  1. Tez No: 428705
  2. Yazar: SEBAHAT GÜLBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kapsamında TMS-18 Hasılat Standardı ve Uygulamaları Ve İlaç Üreten İşletmelerde Uygulaması konu olarak ele alınmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmaya hakkında giriş bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye muhasebe standartları ile ilgili temel bilgiler, standartların oluşturulması ve ülkemizdeki tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; İlaç sektörü ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca, Dünyada, Avrupa'da ve Türkiye'de ilaç sektörünün gelişimi hakkında IMS ( International Medical Statistics) 2015 verilerine, istatistiklere ve grafiklere dayanılarak konu aydınlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde; TMS-18 Hasılat Standardının amacı, kapsamı ve standartta geçen başlıca tanımlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde; İlaç sektörü ile ilgili uygulamalara dayalı olarak örnekler verilmiştir. Son bölümde ise tez ile ilgili çeşitli yorumlamalar ve çözüm önerileri verilerek çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, the TMS 18 Revenue Standards and Practices and Applications in Drug Producing Property issues were prepared. The project has six parts. The first part of the study has summary and giving information on pharmaceutical sector. In the second part has basic knowledge about accounting standards in Turkey and history of accounting standards. In the third part; there is information relating to the pharmaceutical industry. In the fourth part; there is information about IAS 18 Revenue Standard. In the fifth part; the pharmaceutical industry applications which prepared from IMS data's it draws on patient anonymous information from medical claims that is submitted to payers for reimbursement. The last part of this project is conclusion part and giving solutions and comments to the problems which in pharmaceutical sector.