Üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi kullanım düzeylerinin ve stok değerleme yöntemlerinin belirlenmesi: Van ili örneği
- Tez No: 533478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET FETHİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İktisadi hayatın gelişmesiyle aynı tür mamul ve hizmet üreten işletmelerin sayısında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. İşletmeler için üretim yapmak, üretim miktarını artırmak, kaliteli ürün meydana getirmenin yanında rekabet ve piyasada tutunmak öncelikli konular arasına girmiştir. İşletme yöneticileri artan rekabet ortamında piyasada tutunabilmek, faaliyetlerinin devamlılığını sağlayabilmek için aynı kalitede ürünü daha düşük maliyetle üretmek zorunda kalmışlardır. Bu sebeple maliyet kavramı daha önemli hale gelmiştir. İşletme yöneticileri rekabet avantajı elde edebilmek, maliyetleri en aza indirebilmek, maliyetleri kontrol altına alabilmek için doğru ve güvenilir bilgileri sunacak maliyet muhasebesi sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmada, Van ilinde faaliyet yürüten üretim işletmelerinde maliyet muhasebesi kullanım düzeylerinin ve stok değerleme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak birinci bölümde maliyet muhasebesi ile ilgili kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde stok değerleme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise Van ilinde faaliyet yürüten üretim işletmelerinin maliyet muhasebesi kullanım düzeyinin belirlenmesi amacıyla uygulanan anket çalışmasından elde edilen verilere ve bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of economic life, there has been a significant increase in the number of enterprises producing the same type of products and services. Besides, making production for businesses, increasing production quantity, creating quality products, competition and keeping on the market are among the crucial issues. Business executives had to produce the same quality product at a lower cost to keep the market in a competitive environment and to ensure the continuity of their activities. For this reason, the concept of cost has become more critical. Business managers need a cost accounting system that will provide accurate and reliable information to get a competitive advantage, minimize costs, and control costs. In this study, determination of inventory evaluation methods in the enterprises located in Van province and their usage level of cost accounting were investigated. In this respect, the first part explains the concepts related to cost accounting. In the second part, stock evaluation methods were described. The third part includes the data and findings obtained from the survey carried out to determine the cost accounting and usage levels of the production enterprises operating in Van province.