Gazzali ve E.Boutroux'da endeterminizm
Indeterminism in Gazzali and E.Boutroux
  1. Tez No: 42875
  2. Yazar: MUSTAFA CİHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ OSMAN GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GAZZALİ VE E. BOUTROUXDA ENDETERMİNİZM Mustafa CİHAN Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ali Osman GÜNDO?AN 1995, SAYFA: 82 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Ali Osman GÜNDO?AN Bu araştırmamızda Gazzali ve E. Boutroux arasındaki fikir benzerliklerini endetermlnlzm açısından göstermeye çalıştık. Endetermlnizme göre, tabiattaki hadiseler zorunlu olarak değil, mümkün olarak gerçekleşir. Endetermlnlzm aynı zaman da, âlemde hür iradeyi kabul eden felsefe bir doktrindir. Gazzalf, sebeplllik, tabiat kanunu, varlık ve bilgi konularındaki görüşlerini belirtirken, endetermlnlzm konusuna sık sık yer vermiştir. E. Boutroux da varlık tabakaları ve bunlara İlişkin tabiat kanunlarından bahsederken, endetermlnlzm hakkındaki görüşlerini ortaya koymuştur. Gazzalî ve E. Boutroux, endetermlnlzm konusunda ortaya koyduktan fikirleriyle, katı ve mutlak determinizmden, mekanizmden ve materyalizmden uzaklaşarak, endetermlnizme ve İhtimali açıklamalara yaklaşmışlardır. Özellikle belirtmeliyiz ki, Gazzalf, E. Boutroux"dan VIII. asır evvel endetermlnizml savunmuştur. Yine vurgulamalıyız ki, Gazzalf ve Boutroux endetermlnlzm konusunda benzer fikirleri savunurken ayrıldıkları noktalar da vardır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis INDETERMINISM IN OAZZAL! AND E. BOUTROUX Müstafi CİHAN Supervisor : Associate Professor Dr.Osman GÜNDO?AN 1995 Page: 82 Jury Associate Professor Dr. All Osman GÜNDO?AN In our research, we try to show the smllaritles between GazzalT and E. Boutroux In terms of Indetermlnlsm. According to Indetermlnlsm the occurance of natural events Is not necessary but contingent. In addition, Indetermlnlsm accepts that free will Is possible In the universe. GazzalT, while declaring his opinions about causality, natural law, being and knowledge, he also often mentions Indetermlnlsm. E. Boutroux, put forward his opinion about indetermlnlsm when he mentloed his opinion about the level of being and natural related to this level. GazzalT and E. Boutroux with their Ideas about Indetermlnlsm got faraway from absolute and solid determinism, mecanism and materyalizm but they got close Indetermlnlsm and proballstlc explanation. We especially stress that GazzalT had defended Indetemlnlsm and related subject VIII. before E. Boutroux. We also claln that while GazzalT and E. Boutroux share the some Ideas on endeterminism they disagree in some aspects.