Gazzâlî'nin İhyâü Ulûmi'd-Dîn adli eserinde Hz. Ebû Bekir'le ilgili rivayetler ve değerlendirilmesi
Narrations about Hazrat Abu Bakr in Ghazali's work named Ihyā' 'Ulum al-din and their evaluation
  1. Tez No: 950681
  2. Yazar: FATMA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ülkemizde yer alan literatüre bakıldığında pek çok ilimde kendisinden söz ettiren Gazzâlî'nin hayatı ve eserleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmaların çokluğu Gazzâlî'ye ve eserlerine verilen önemin göstergesidir. Bu çalışma, Gazzâlî'ye ait olan İhyâü Ulûmi'd-Dîn adlı eserde Hz. Ebû Bekir'in geçtiği rivayetlerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesini ele almaktadır. Hz. Peygamberin ashabına verdiği önem bilinmektedir. Ashabındaki bu örnek yaşamlar sonraki nesillere ışık olması açısından önem arz etmektedir. Sahabilerin en ünlülerinden ve ilk iman edenlerinden olan Hz. Ebû Bekir'in günümüzdeki önemi açıktır. Bu sebeple İhyâ'ü Ulûmi'd-Dîn adlı eserde Hz. Ebû Bekir'in nerede nasıl geçtiğini tespit edip bir bütün olarak sunulması amaçlanmıştır. Aynı zamanda Gazzâlî'nin bahsi geçen rivayetleri hangi kaynaktan aldığı Literatür tarama yöntemiyle tespit edilip incelenmiştir. Gazzâlî çok küçük yaşlardan itibaren ilim dünyasına atılmıştır. Dinin ana kaynakları olan Kur'an ve sünnet çerçevesinde bir ömür yaşamıştır. Bu iki prensibe bağlı olarak tasavvuf, akaid, kelam, felsefe, ahlak, fıkıh, gibi alanlarda eserler yazmıştır. Bu eserlerini üç ana grup için yazmıştır. Bunlar avam, orta sınıf ulema ve rasihûn denilen yüksek ulemadır. Aynı zamanda dönemindeki siyasi olaylara ve Bâtınîlik'e karşı durmuştur. İnsanları bilinçlendirmeye çalışmıştır. Gazzâlî, İḥyâ adlı eserini toplumun ıslahı için yazmıştır. İḥyâ'da İslam toplumunun hem dinî hem ahlâkî hem de kültürel bozulmayı ve bu bozulmaların toplumsal ve siyasî etkilerini incelemiştir. Bununla birlikte Gazzâlî'nin şöhreti sadece İslam coğrafyasında değil tüm dünyaya yayılmıştır.
Özet (Çeviri)
A review of the scholarly literature in Turkey reveals a considerable body of work dedicated to the life and writings of Abū Ḥāmid al-Ghazālī, underscoring the significance attributed to his intellectual contributions. This thesis seeks to examine and critically assess the narratives related to Abū Bakr al-Ṣiddīq found within al-Ghazālī's seminal work, Iḥyāʾ ʿUlūm al-Dīn. The Companions of the Prophet Muḥammad occupy a central place in Islamic thought, with their legacy serving as a source of moral and spiritual guidance for subsequent generations. Among them, Abū Bakr holds a particularly esteemed status. Accordingly, this study aims to identify and categorize the narrations concerning him in Iḥyāʾ and to analyze their content and sources. In addition to cataloging these narrations, the thesis investigates the textual origins and transmitters referenced by al-Ghazālī. Recognized as one of the foremost scholars in the Islamic tradition, al-Ghazālī grounded his methodology in the Qur'ān and the Sunnah, composing works that synthesize diverse disciplines such as theology, ethics, jurisprudence, and spirituality. His magnum opus, Iḥyāʾ ʿUlūm al-Dīn, is structured around four principal themes: acts of worship, daily conduct, social obligations, and eschatological beliefs. The study further contextualizes al-Ghazālī's intellectual efforts within the socio-political and religious dynamics of his time. In particular, it explores his critical response to innovations (bidʿa) and societal corruption, both doctrinal and moral. Through Iḥyāʾ, al-Ghazālī sought not only to reform individual piety but also to address broader cultural and political decay. The widespread influence of his work has extended beyond the Islamic world, securing his legacy within the global intellectual canon.