Normal işiten bireylerde işitsel uyarılmış beyinsapı cevaplarının normalizasyonu
The normalization of auditory brainstem responses in normal hearing persons
- Tez No: 308026
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İşitsel uyarılmış potansiyeller, sekizinci sinirden kortekse kadar olan işitsel yolun işitsel uyarana cevabında nöral aktiviteyi temsil eden birleşmiş elektriksel potansiyellerdir. İşitsel beyinsapı cevabı (Auditory Brainstem Response; ABR) en sık kullanılan uyarılmış işitsel potansiyellerdir. ABR cevaplarının analiz ve yorumlanması için kabul edilmiş standardize bir protokol olmadığından her kliniğin kendi standart değerlerini oluşturması gereklidir. Çalışmamızda, ABR yorumlamada kullanılan parametrelerden dalga latansları ve dalgalararası latans değerleri için, yaş ve cinsiyet gruplarına göre normalizasyon değerlerinin tespit edilmesi ve kliniğimiz hastalarına referans kaynağı olması amaçlanmıştır.Çalışmamıza, 10 - 60 yaş arası otolojik ve sistemik hastalığı olmayan 100 kişi dahil edilmiştir. Yaş dikkate alınarak beş ayrı grup oluşturulmuş ve her grup 10 erkek ve 10 kadın olmak üzere toplam 20 kişiden oluşturulmuştur. Çalışmaya dahil olan kişilere immitansmetrik ölçüm, saf ses ve konuşma odyometrisi ile ABR testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Auditory evoked potentials are the combined electrical activity of the auditory system that represents the neural activity from the 8th nerve to cortex in response to acoustic stimulus. Auditory brainstem responses (ABR) are the most commonly used potentials. There is not certainty in the national or international standards of ABR scales, so there is the necessity that each clinic form their own standard scales. This study was conducted to define the clinical normalization of the auditory brainstem responses of the people with normal ears in different age and gender groups at The Department of Otorhinolaryngology, Faculty of Medicine, Fırat University, to determine if there is a significant difference between wave latencies and inter-peak latencies according to age and gender groups and to be an important reference source in the future.In the study, 100 people, between the ages of 10 to 60, who have no systematic and otologic illness were included. Five groups were created and each group consists of 20 people, 10 of whom were males; 10, females. Immitansmetric evaluation, pure-tone and speech audiometry, and ABR tests were administered to the people in the study.