Erken çocukluk dönemi beslenmesinde ebeveynlerin algı tutum ve inanışlarının bilişsel gelişime etkisi
Parents perception of early childhood nutrition attitudes and beliefs infulence development
- Tez No: 428818
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsan sağlığı ve gelişimi doğumdan önce annenin sağlığı ve beslenmesi ile başlar, yaşam boyunca devam eder. Bu sürecin doğumdan başlayarak, zorunlu eğitim çağına kadar olan bölümüne“Okul Öncesi Eğitim Dönemi”denir. Beslenme, büyüme, gelişme, yaşamın ve fizyolojik işlevlerin sürdürülmesi, sağlıklı üretken olmak için besinlerin kullanılmasına denir. Beslenme anne karnından yaşlılığa kadar insan yaşamının her döneminde önemlidir. Erken çocukluk gelişimini etkileyen üç ana bileşenden söz etmek mümkündür. Bunlar beslenme, çevre ve eğitimdir. Erken çocukluk dönemi 0–8 yaşlarını, erken çocukluk gelişimi ise çocukların hayatının erken dönemlerindeki fiziksel, mental ve sosyal gelişimlerini kapsamakta ve bu gelişimi etkileyebilecek beslenme, eğitim, bakım, sağlık, zihinsel gelişim ve çocukların sosyal iletişimleri için gerekli tüm girişimleri içermektedir. Erken çocukluk gelişiminin (EÇG) desteklenmesi konusundaki bu çalışmada çocukların gelişiminde beslenmenin önemi açıklanıp ailelerin beslenme bilgisinin, tutum ve inanışlarının gelişim üzerine etkisi anlatılacaktır. Veriler 2014–2015 eğitim yılında Konya ili Selçuklu, Meram, Yunak ilçelerinde okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 107 çocuğun öğretmen ve velilerinden elde edilmiştir. Okullarda yapılan uygulamalarla ilgili gerekli izin belgeleri Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden alınmıştır. Çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilişsel Becerileri Değerlendirme Ölçeği”(Okul öncesi öğretmeni tarafından doldurulan),“Ebeveynlerin Beslenme Bilgisi Değerlendirme Ölçeği”ve“Ebeveynlerin Çocukların Üzerinde Tutum ve Davranışları ölçeği”(Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4–6 yaş çocuklarının anneleri tarafından doldurulan) ölçekler kullanılmıştır. Bu çalışmanın istatistikî analizleri yapılırken SPSS 15 paket programları kullanılmıştır. Araştırmada frekans ve betimleyici istatistikler, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ve bağımsız iki örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human health and development begins before birth with the mother's health and nutrition, continues throughout life. This process, starting from birth, up to the age of compulsory education is called“in the Period of Pre-school.”Nutrition, growth, development and physiological functions of life sustaining, healthy productive use of nutrients referred to. Nutrition is important in every period of human life until the womb of to old age. The development of early childhood is possible to influence of the three main components. These are nutrition, environment and education. Ages of 0-8 early childhood, early childhood development covers early in the child's life physical, mental and social developments. This may affect the development of nutrition, education, care, health, mental development and their social communications initiatives to include all the necessary. Early childhood development (ECD) explained the importance of nutrition in the development of supporting families with children in this study on nutrition knowledge, attitudes, and beliefs impact on development will be discussed. The data is obtained from the teachers and parents of 107 students studying in preschool educational institutions in Selçuklu, Meram, Yunak –the town of Konya in 20014-2015 education years. The required permission related with the practices done in school is taken from to Konya Directorete of National Education. In the study,“Child's Behaviors Rating Scale”“Cognitive Skills Evaluation Scale”(populated by teachers of pre-school),“Parental Nutrition Information Assessment Scale”and“On the Attitude and Behavior of the scale of the children of the parents”(children 4-6 years old who attend preschool education institutions populated by mothers) are used. In this study, the statistical analysis performed by SPSS 15 software packages were used. Frequency and descriptive statistics of the research, one-way analysis of variance (ANOVA), and two independent sample t test was used.