Aksiller blok yapılan üst ekstremite cerrahisinde near infrared spekstroskopisi (NIRS) kullanılarak doku oksijenisazyonunun değerlendirilmesi.
Assessment of tissue oxygenation using near infrared spectroscopy (NIRS) i̇n upper extremity axillary block surgery.
- Tez No: 428871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ALP KARAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmamızda üst ekstremite operasyonlarında; nörostimülasyon ve ultrason kullanılarak aksiller blok yapılan hastalarda Near İnfrared Spekstroskopisi (NIRS) kullanılarak doku oksijenizasyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Etik Kurul ve hastaların onayı alındıktan sonra el, ön kol, kol cerrahisi geçirecek ASA(“American Society of Anesthesiologists”) I-II grubuna giren 18-65 yaş arası 30 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara ultrason eşliğinde nörostimülasyon tekniği kullanılarak aksiller blok uygulandı. Çalışmamız kontrollü, randomize ve çift kör olarak yürütüldü. Veriler SPSS 15.0 programında değerlendirildi ve istatistiksel analizde tekrarlayan ölçümler için ANOVA testi, iki tarafın doku oksijen satürasyonunun(StO2) karşılaştırması için Paired Samples T Testi kullanıldı. Aksiller blok için; %0,5 bupivakain 100 mg (24 mL) %0,9 serum fizyolojik (16 mL) ile toplam 40 mL'lik lokal anestezik solüsyon hazırlandı. 10 ml radiyal sinir bölgesine, 10 ml median sinir, 10 ml ise unlar sinir, 10 ml de muskulokutanöz sinir bölgesine enjekte edildi. İşlem öncesi bazal, 1.,5.,10.,15.,20.,25.,30.dakikalardaki noninvasiv arteriyel kan basıncı(NİAB), kalp hızı, periferik oksijen satürasyonu ve periferik doku oksijen satürasyonu(StO2) takipleri yapıldı. Aksiller blok yapılan kolda 1.,5.,10.,15.,20.,25.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate tissue oxygenation using Near Infrared Spectroscopy (NIRS) in patients undergoing axillary block through neurostimulation and ultrasound in upper extremity operations. After receiving written informed consent and Harran University Research and Application Hospital Ethics Committee Approval, 30 patients in the age range of 18 to 65 years were included in this study, all of whom will undergo hand, forearm and arm surgery and fall into ASA (“American Society of Anesthesiologists”) I-II group. Ultrasound-guided axillary block was applied to all patients using neurostimulation technique. Our study was conducted as the double-blind randomized controlled trial (RCT). Data were analyzed using SPSS 15.0 software. In the statistical analysis, ANOVA and Paired Samples T Test were used for, respectively, repeated measures and comparison of tissue oxygen saturation (StO2) of both sides. A total of 40 mL of local anesthetic solution, including bupivacaine 100 mg (0.5%) (24 ml) and physiological saline solution (0.9%) (16 mL), were prepared for axillary block. 10 ml each was injected into radial nerve, median nerve, ulnar nerve and musculocutaneous nerve. Noninvasive arterial blood pressure (NIABP), heart rate, peripheral oxygen saturation and peripheral tissue oxygen saturation (StO2) were measured/monitored at baseline, 1st, 5th, 10th, 15th, 20th, 25th and 30th minutes prior to the procedure.