Ratlarda aflatoksin B1'in hepatotoksisitesi üzerine likopenin etkisi
The effect of lycopene on hepatotoxicity of aflatoxin B1 in rats
- Tez No: 428894
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmanın amacı; Aflatoksin (AF) uygulanan ratlarda oksidatif stres üzerine likopenin etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada, 3 aylık toplam 34 adet erkek Wistar Albino ırkı rat kullanılmıştır. Hayvanlar 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar; 1. grup: Kontrol grubu (ratlara tedavi verilmemiştir), 2. grup: Likopen uygulanan grup (5 mg/kg/gün, oral), 3. grup: AFB1 uygulanan grup (0,5 mg/kg/gün, oral 7 gün) ve 4. grup: AFB1+Likopen uygulanan grup şeklinde oluşturulmuştur. Toplam 15 gün süren uygulama sonunda kan ve karaciğer doku örneklerinde malondialdehid (MDA), redükte glutatyon (GSH) düzeyleri, katalaz (CAT), glutatyon-S-trasferaz (GST), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktiviteleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of lycopene on oxidative stress in aflatoxin (AF) treated rats. In the study, a total number of 34 male, 3 months old Wistar-Albino rats were used. Rats were divided into four groups. Groups were formed as; 1st group: control group (not treated rats), 2nd group: Lycopene treated group (5 mg/kg/day, orally), 3rd group: AFB1 treated group (0,5 mg/kg/day, orally for 7 days) and 4th group: AFB1+Lycopene treated group. After the total number of 15 days of application, malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH) levels, catalase (CAT), glutathione-S-transferase (GST), glutathione peroxidase (GSH-Px) activities were measured in blood and liver tissue samples.