Otlu peynirlerde histamin düzeyi ve mikrobiyolojik kalitenin araştırılması
Investigation of histamine level and microbiological quality in herby cheeses
- Tez No: 428895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İRFAN İLHAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, Van, Siirt, Batman ve Diyarbakır illerinde tüketime sunulan otlu peynirlerin histamin içerikleri, H değerleri ve bazı mikrobiyolojik özellikleri incelendi. Bu çalışma için yukarıda belirtilen her ilden 10'ar adet otlu peynir örneği temin edilerek soğuk zincir altında mümkün olan en kısa sürede laboratuar analizine alındı. Örneklerdeki histamin miktarı ELISA yöntemi ile saptandı. Mikrobiyolojik parametreler olarak toplam aerobik koloni, Enterobacteriaceae spp., Lactobacillus spp. ve maya-küf sayıları incelendi. Analiz sonuçları otlu peynirlerin Van ili hariç diğer illerde ortalama olarak ≥3,0 log10 kob/g Enterobacteriaceae spp., ≥5,4 log10 kob/g maya-küf, ≥7,0 log10 kob/g Lactobacillus spp., ≥6,6 log10 kob/g toplam aerobik koloni sayısına sahip olduğunu gösterdi. Van ilinden toplanan örneklerde ise Enterobacteriaceae spp., maya-küf, Lactobacillus spp. ve toplam aerobik koloni sayıları sırasıyla
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Investigation of histamine level and microbiological quality in herby cheeses In this study, histamine contents, pH level and some microbiological characteristics of herby cheeses sold in Van, Siirt, Batman and Diyarbakır provinces were investigated. For this study, 10 herby cheeses from each provinces mentioned above were taken to the laboratory under cold chain and subjected to the analysis as soon as possible. Histamine levels in the cheese samples were detected by ELISA method. Total aerobic colony, Enterobacteriaceae spp., Lactobacillus spp. and yeast-mold counts were analyzed for microbiological characteristics. The results showed that herby cheeses except for those obtained from Van province had ≥3.0 log10 cfu/g Enterobacteriaceae spp., ≥5.4 log10 cfu/g yeast-mold, ≥7.0 log10 cfu/g Lactobacillus spp., ≥6.6 log10 cfu/g total aerobic colony counts, as averagely. The samples obtained from Van province, Enterobacteriaceae spp., yeast-mold, Lactobacillus spp. and total aerobic colony counts were