Erişkin bireylerde diş aşınmalarının ve etkenlerinin değerlendirilmesi: Vaka-kontrol çalışması
The evaluation of tooth wear and associated risk factors: A case-control study
- Tez No: 428942
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜL ÖZGÜNALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, erişkin bireylerde diş aşınmalarının etkenleri ile olan ilişkisini yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş aşınma gözlenmeyen bireyler ile karşılaştırarak araştırmaktır. Çalışmaya yaşları 18-65 arasında değişen 100 birey dahil edildi. En az 6 dişinde aşınma bulunan 50 birey vaka grubunu oluştururken, dişlerinde aşınma gözlenmeyen yaş ve cinsiyet olarak vaka grubundaki bireyler ile eşleştirilmiş 50 birey kontrol grubunu oluşturdu. Tüm bireylere, kişisel özellikler, ağız bakımı, asit içerikli yiyecek ve içecek tüketimi ile ilgili sorular içeren bir anket ve beslenme analizi uygulandı. Tükürük özellikleri GC Saliva-Check Buffer kiti kullanılarak değerlendirildi. Vaka grubundaki bireylerin diş aşınmaları, diş aşınma indeksi (TWI) kullanılarak değerlendirildi. Veriler ki-kare, Mann-Whitney U testleri ile istatistiksel olarak analiz edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the associated risk factors between adults with tooth wear and age- and sex matched controls without tooth wear. A total of 100 subjects who were between 18-65 years, participated in this study. While fifty patients who had a minimum of 6 eligible teeth with tooth wear, were defined as the case group, 50 age- and sex-matched patients without any tooth wear were defined as the control group. Subjects with/without tooth wear answered a questionnaire which assessed personal characteristics, oral health care, consumption of erosive food and drinks. All participants filled the diet analysis forms. Saliva characteristics were evaluated with GC Saliva-Check Buffer test. Examiners measured tooth wear, using the tooth wear index (TWI) on case patients. Data were statistically analyzed by using chi-square, Mann-Whitney U tests (p0,05).