Patellofemoral ağrı sendromunda plantar bantlamanın ağrı ve fonksiyonel performans üzerine etkinliğinin araştırılması
To investigate the effects of plantar taping on pain and functional performance in patients with patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 428945
  2. Yazar: PINAR BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Patellofemoral Ağrı Sendromu (PFAS) olan kadınlarda ilerleyici nöromusküler egzersiz programı ve plantar bantlamanın ağrı, kısalık, esneklik, fonksiyonel durum, denge, kalça ve diz çevresi kaslarının izokinetik kuvveti ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmamıza alınan tek taraflı PFAS olan 30 kadın hastadan I. gruptaki hastalara (15 kadın, 39,4±6,6 yıl), ilerleyici nöromusküler egzersiz programı, II. gruptakilere (15 kadın, 34,1±8,9 yılı); ilerleyici nöromusküler egzersiz programına ek olarak ayak ve dize yönelik bantlama uygulandı. Hastalar; tedavi öncesinde, 6 haftalık tedavi sonrasında ve 12.haftada değerlendirildi. Her iki grubun merdiven inme ve çıkma ağrılarındaki azalma, posterolateral denge değerlerindeki ve Kujala skorundaki artış tedavi sonrası ve 12.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects progressive neuromuscular exercise programme and plantar taping on pain, tightness, flexibility, functional condition, balance, isokinetic strength of hip and knee muscles and quality of life in women with patellofemoral pain syndrome (PFPS). Thirty patients diagnosed with unilateral PFPS, patients in group I (n=15, 39,4±6,6 years) performed progressive neuromuscular exercise programme; group II (n=15, 34,1±8,9 years) plantar and knee corrective taping was applied in addition to progressive neuromuscular exercise programme. Patients were assessed before treatment, after 6 weeks of treatment and in12th weeks.