İnfertilite tedavisi alan kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between psychological resistance levels and stress related style women with infertility treatment
- Tez No: 577902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, infertilite tedavisi alan kadınların psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya, Mersin Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezine başvuran, tüp bebek ve aşılama tedavisi alan toplam 97 kadın katılmıştır. Çalışmada uygunluk örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Yetişkinlerde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YPDÖ), Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between the psychological resilience levels of women receiving infertility treatment and their coping styles. A total of 97 women who received IVF and grafting treatment were admitted to the IVF Center of Mersin University Hospital. In the study, conformity sampling method was used. In the study, the Psychological Resilience Scale (YPD) in Adults, the Coping Style with Stress Scale (SES) and Personal İnformation Form were used.