Alzheimer hastalığı tanısı olan ve olmayan, 65 yaş üstü hastaların acil servis başvurularının incelenmesi
Determining the reasons and frequency of emergency department applications of patients with the diagnosis alzheimer disease over the age of 65 and comparison of the applications of the patients over the age of 65 whom doesn't have alzheimer disease
  1. Tez No: 429001
  2. Yazar: SERDAR VERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmamızın amacı acil servisimize başvuran 65 yaş üstü Alzheimer tanısı olan hastaların acil servise başvuru nedenlerinin ve başvuru sıklığının belirlenmesi ve 65 yaş üstü Alzheimer tanısı olmayan hasta grubu ile karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 500 hasta alındı. Hastaların yaş grupları ile cinsiyet, mevsim olarak başvuru zamanları, vital bulguları, glaskow koma skoru (GKS), geliş şikâyetleri, ek kronik hastalıkları, aldığı tanılar ve sonlanma şekilleri karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan Alzheimer hastalığı olan grubun ortalaması 78.9±6.8 yaş, Alzheimer hastalığı olmayan grubun ortalaması 74.3±6.9 yaş olup Alzheimer hastalığı olan grubun yaş ortalaması, Alzheimer hastalığı olmayan gruptan anlamlı daha yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine the reasons and frequency of emergency department applications of patients with the diagnosis of Alzheimer disease over the age of 65 and to compare with the applications of the patients over the age of 65 whom doesn't have Alzheimer disease. Five hundred patients were inluded in the retrospective study. All patients' age, gender, application season, vital signs, glaskow coma scale (GCS), complaints, accompanying chronic diseases, emergency department diagnoses and the termination patterns were recorded.