Acil serviste gerçekleştirilen konsültasyon sürecinin incelenmesi
Analysis of the process of consultations in the emergency department
  1. Tez No: 429002
  2. Yazar: SERDAR SÜHA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Uludağ Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (UÜ-SUAM) Acil Servisine başvuran ve herhangi bir bölüme konsültasyonu yapılan hastaların epidemiyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve konsültasyon sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 1 aylık süreçte acil servise başvuran ve herhangi bir bölüme konsültasyonu yapılan 2013 hasta alındı. Hastaların yaş ve cinsiyet özellikleri, ön tanı/tanıları, hastaneye yatış veya sevk ve mortalite oranları gibi epidemiyolojik özellikleri ile konsülte edildiği bölümler, acil serviste kalış süreleri ve konsültasyon süreçleri araştırıldı. Hastaların 1287'si (%63.9) erkek, 726'sı (%36.1) kadın olup, yaş ortalaması (± standart sapma); 45±21.7, medyan yaş; 43 ve yaş aralığı; 0-98 idi. Hastaların 521'i (%25.9) 16:00-19:59 saatleri arasında başvurmuş olup, en sık başvuru saatlerinin de bu saatler arasında olduğu saptanmıştır. Acil serviste en sık konsültasyon isteme nedenleri; basit travma (%33.5) ve kardiyo-vasküler hastalıklardı (%9.5). Hastaların %58.6'sı acil servisten taburcu edilirken, %27.9'u değişik kliniklere yatırıldı ve %9.1'i başka bir sağlık kuruluşuna sevk edildi. Hastalar için en fazla İç Hastalıkları bölümünden konsültasyon istenirken (%19.57), en az Dermatoloji bölümünden (%0.5) konsültasyon istendi. Ortalama konsültasyon sonuçlanma süresi; 156.9±68 dk idi. Acil serviste 8 saatten uzun süre kalan hasta sayısı 407 (%20.21) idi. Konsültasyon süresini uzatan nedenler arasında; en sık herhangi bir bölüm tarafınca uygulanan ek tedavi veya tanısal girişimler (%2.8) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the epidemiological characteristics of the patients who admitted to Emergency Department (ED) in Uludağ University Health Care and Research Centre and consulted to any department and the process of consultations. The study included 2013 patients who admitted to the ED and consulted to any department for 1 month. The epidemiological characteristics of patients such as age and gender, prediagnosis /diagnosis, hospitalization or referring to other hospital and mortality rates and the consulted departments, stay length in ED and process of consultation were investigated. 1287 patients (63.9%) were male, 726 patients (36.1%) were female and the mean age was 45±21.7 year, median age was 43, and age range was 0-98. 521 (25.9%) of patients have applied to hospital between at 16:00-19:59 hours and these were the most common appeal hours. The most frequently reasons of consultation requests were, not-complicated traumas (33.5%), cardio-vascular diseases (9.5%) in ED. 58.6% of patients were discharged from ED, 27.9% of the patients were hospitalized to different clinics, 9.1% of the patients were referred to another health center. Patients were asked to consult the most internal medicine department (19.57%) and the fewest dermatology department (0.5%). The mean duration of consultations result was 156.9±68 min. 407 (20.21%) patients stayed in the ED longer than 8 hours. Additional therapies or diagnostic interventions (2.8%) which have performed by any department were the most reasons that increased the lenght of consultation.