İşitsel stabil durum yanıtları ve saf ses odyometrisi arasındaki korelasyon
Correlation between pure tone audiometry and auditory steady state responses
  1. Tez No: 429028
  2. Yazar: MUSTAFA BAYAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma ASSR testinin güvenirliğinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 20 normal işiten ve farklı derecelerde sensörinöral tipte işitme kaybı bulunan 82 katılımcı dâhil edilmiştir. Normal işiten ve işitme kaybı olan katılımcılara saf ses odyometrisi eşikleri ve ASSR eşikleri ölçülmüş ve aralarındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Sensörinöral işitme kaybı olan kulaklarda yapılan testlerde frekanslara özgü olarak incelendiğinde 500 Hz, 1000 Hz ve 2000 Hz'deki sonuçlar arasında istatistiksel olarak güçlü korelasyon bulunurken, 4000 Hz'de ise anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. İşitmesi normal olan olgularda her iki testte tüm frekanslarda elde edilen sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon saptanmadı. Bu veriler ışığında ASSR testinin normal işitme eşiğinin belirlenmesinde tek başına güvenilir bir yöntem olmadığı görülmektedir. Test kendi içerisinde tutarlı olmakla birlikte saf ses odyometrisinin yerine kullanılması uygun değildir. İşitme kaybının belirlenmesinde diğer testlerle birlikte tamamlayıcı olarak kullanıldığında, işitme ile ilgili yararlı bilgiler sağlayabilir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the reliability of ASSR test. The subjects were consisted of 82 patients with sensorineural hearing loss of different stages and 20 patients with normal hearing. Pure tone audiometry and ASSR thresholds were measured for both groups and correlation between them were examined. While the data obtained from patients with sensorineural hearing loss at frequencies 500 Hz, 1000 Hz and 2000 Hz showed statistically significant correlation, at 4000 Hz the results were uncorrelated. Among control group subjects, the results from all tested frequencies for both tests were also statistically uncorrelated. In consideration of these obtained data, it was shown that the ASSR test is not a reliable test by itself to determine normal hearing threshold. Although the test shows consistency in itself, we do believe its use is not good enough to replace pure tone audiometry. The ASSR test can be used as a complementary test to provide additional data on evaluation of hearing loss.