Salvıa huberı hedge üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on salvia huberi hedge
- Tez No: 429049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERİHAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında Salvia cinsine ait Salvia huberi Hedge bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bitkinin topraküstü kısımları metanol ile ekstre edilmiştir. Daha sonra metanol ekstresi sırası ile petrol eteri ve n-BuOH ile partisyona tabi tutulmuştur. n-BuOH ekstresinden bir fenolik asit (rozmarinik asit=SH-3), 2 fenilpropanoit glikoziti ((1'S, 2'R) guaiaçil gliserol 3'-O-β-D-glukopiranozit=SH-1 ve sirinjin=SH-2), olmak üzere üç bileşik izole edilmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler (UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR, MS) kullanılarak aydınlatılmıştır. Salvia huberi'nin metanol ekstresi, n-butanol ekstresi ve izole edilen saf bileşiklerin kalitatif ve kantitatif kompozisyon analizleri ters faz Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (YBSK) ile yapılmıştır. Metanol ekstresi ve izole edilen saf bileşiklerin antioksidan aktivitelerini tanımlamak için 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil radikali (DPPH●) ve 2,2'-azino-bis(3-etilbenzotiyazolin-6-sulfonik asit) radikali (ABTS+●) ve süpürücü etki tayini ile β-karoten-linoleik asitle birlikte oksidasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the pharmacognosic investigation of Salvia huberi Hedge was performed. The aerial parts of the plant were extracted with methanol. After that MeOH extract was suspanded in water, it was extracted with petroleum ether and n-BuOH respectively. Three compounds including one phenolic (rosmarinic acid=RA), two phenilpropanoids ((1'S, 2'R) guaiacyl glycerol 3'-O-β-D-glucopyranoside=SH-1 ve syringin=SH-2) were isolated from n-BuOH exract. The structure determination of the isolated compounds achieved by different spectral methods such as 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR, MS. Qualitative and quantitative compositional analyses of MeOH extracts and isolated pure compounds of Salvia huberi were performed with reversed-phase High Pressure Liquid Chromatography (HPLC). To determine the antioxidant activity of the MeOH extract and isolated pure compounds, 1,1-diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH●) radical and 2,2'-azino-bis (3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid) (ABTS+●) radical scavenging effect, oxidation with β-carotene-linoleic acid assays were used.