Akut iskemik serebrovaskuler hastalıkta serum alfa-sinuklein (SNCA, a-Syn, α‐Syn) ve beta-sinuklein (SNCB, b-Syn, β‐Syn) düzeylerinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of diagnostic values of serum alpha-sinuclein (SNCA, a-Syn, α-Syn) and beta-sinuclein (SNCB, b-Syn, β - Syn) levels in acute ischemic cerebrovascular disease
- Tez No: 673789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SALT, PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Akut İskemik inme ciddi morbidite ve mortaliteyle sonuçlanabilen yaygın bir nörolojik hastalıktır. Akut iskemik inmenin acil serviste tanısı büyük önem taşır. Çalışma sonucunda akut iskemik inme tanısında serum alfa ve beta sinüklein seviyelerinden birinin ya da her ikisinin ya da birbirine oranının yardımcı tanı yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Acil Servisine 15/08/2020 ile 15/01/2021 tarihleri arasında başvuran kişilerden 50'si akut iskemik infarktlı ve 43'ü kontrol grubu olarak da herhangi bir hastalığı olmayan sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu serumlarında Serum Alfa-Sinüklein (SNCA, a-Syn, α‐ Syn) ve Beta-Sinüklein (SNCB, b-Syn, β‐ Syn) düzeyleri ve bu biyomarkerların birbirine oranı karşılaştırılmıştır. Ayrıca hastaların yaşı, kronik hastalıkları, şikayetin başlaması ile başvuru arasında geçen süre, vital bulguları, laboratuvar değerleri, d-dimer ve fibrinojen düzeyleri, infarkt bölgesi, National Institutes Of Health Stroke Scale Scores (NIHSS skoru), Glasgow Koma Skoru (GKS) kaydedilmiştir. Çalışmaya toplam 93 gönüllü dahil edilmiştir. Hasta sayısı 50, sağlıklı kontrol grubu gönüllü sayısı ise 43 idi. Hastaların 19 tanesi kadın, 31 tanesi erkek idi. Tüm hastaların yaş ortalamaları 70,6±11,1 idi. Hastalar acil servise en sık şikayetlerinin başlamasından 4.5 saat içerisinde başvurmuşlardır. En sık başvuru şikayetleri kas gücünde kayıptır. En sık eşlik eden kronik hastalıklar hipertansiyon (%44) ve takiben de koroner arter hastalığıdır (%38). Çalışmamızdaki iskemik inme hastalarının mortalite oranı %27.1'dir. Çalışmamıza katılan iskemik inmeli hastaların NIHSS skorlaması ise ortalama 9,3±7,5'dir. Demografik özellikler, kronik hastalıklar ve başvuru anındaki vital parametrelerin hastalarımızın mortalitesi üzerinde etkisi olmadığı görülmektedir. Serum Alfa-Sinüklein (SNCA, a-Syn, α‐ Syn) ve Beta-Sinüklein (SNCB, b-Syn, β‐ Syn) düzeyleri ile bunların birbirine oranlarının akut iskemik inmenin akut döneminde tanı veya prognoz gösterme açısından anlamı olmadığı görülmektedir. Demografik özellikler, kronik hastalıklar, vital parametrelerden etkilenmeyen sinüklein seviyelerinin beyin dokusu açısından spesifik olabileceği düşünülmekle birlikte akut dönem iskemik inme açısından anlamlı fark göstermemektedir. Kronik nörodejenerasyonu değerlendirme açısından daha uzun sürecek ve daha geniş evreni kapsayacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acute Ischemic stroke is a common neurological disease that may result in serious morbidity and mortality. Diagnosis of Acute Ischemic stroke in the Emergency Department has great importance. In our study, we aimed to investigate whether one or both serum alpha and beta synuclein levels or their ratio to each other can be used as an auxiliary diagnosis method in the diagnosis of acute ischemic stroke. Our study involves 93 people admitting to the Trakya University Emergency Department between 08/15/2020 and 01/15/2021. 50 of the patients were diagnosed with acute ischemic infarction and 43 volunteers without any diseases were determined as the control group. Serum Alpha-Synuclein (SNCA, a-Syn, α ‐ Syn) and Beta-Synuclein (SNCB, b-Syn, β ‐ Syn) levels and the ratio of these biomarkers were compared between the patient and control groups. In addition, the age of the patients, chronic diseases, the time between the onset of the complaint and the presentation, vital signs, laboratory values, d-dimer and fibrinogen levels, infarct area, National Institutes Of Health Stroke Scale Scores (NIHSS score), Glasgow Coma Score (GCS) were recorded. A total of 93 volunteers were included in the study. The number of patients was 50 and the number of healthy control volunteers was 43. 19 of the patients were female and 31 of them were male. The mean age of all patients was 70.6 ± 11.1 years. The patients most frequently applied to the emergency department within 4.5 hours of the onset of their complaints. The most common of complaints is muscle weakness. The most common accompanying chronic diseases are hypertension (44%) followed by coronary artery disease (38%). The mortality rate of ischemic stroke patients in our study was 27.1%. The average NIHSS score of patients with ischemic stroke included in our study is 9.3 ± 7.5. Demographic characteristics, chronic diseases and vital parameters at the time of admission do not seem to have any effect on the mortality of our patients. Levels of Serum Alpha-Synuclein (SNCA, a-Syn, α‐ Syn) and Beta-Synuclein (SNCB, b-Syn, β‐ Syn) and the ratios to each other have no meaning in terms of diagnosis and prognosis of acute ischemic stroke's acute period. Although it is thought that the levels of synuclein not affected by demographic characteristics, chronic diseases and vital parameters may be specific in terms of brain tissue, it does not show a significant difference in terms of acute period ischemic stroke. In terms of evaluating chronic neurodegeneration, studies that will take longer and covering a wider field are needed.