Endometrium hiperplazi tedavisinde oral ve intrauterin medroksiprogesteron tedavisi etkinliklerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
A retrospective comparison of treatment endometrium hyperplasia with oral and intrauterine medroxyprogesterone
- Tez No: 429099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM YILDIZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Endometrium hiperplazileri (EH), kadınlarda en sık görülen jinekolojik malignitelerin öncül lezyonları olup, klinik olarak erken tanı ile tedavi edilebilen ve endometrium karsinomlarını önleme açısından klinik öneme sahip lezyonlardır. Bu çalışmamızda atipi göstermeyen ve medikal tedavisine karar verilen kadınlarda oral medroksiprogesteron asetat (MPA) ile levonorgestrelli rahim içi araç (LNG-RİA) tedavilerinin etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na 2008-2013 yılları arasında başvuran ve yapılan tanısal incelemelerle atipisiz EH tanısı alan 78 olgu, oral tedavi ve LNG-RİA olmak üzere iki gruba ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Her iki grubun demografik özellikleri ile 3 ve 6. aylardaki endometrium kalınlıkları ve tedavi sonucu elde edilen regresyon oranları incelendi. Bulgular: 3 ve 6. aylardaki takiplerin her ikisinde de LNG-RİA grubunda, oral MPA grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek regresyon oranları elde edildi [3. Ay; %64.9 - %85.4, p=0.03; %95 CI, 1.054 – 9.473 | 6. Ay; %78.4 - %95.1, p=0.04; %95 CI, 1.062 – 27.245]. 3 ayda oral medroksiprogsteron asetat ile 5 mm, LNG-RİA tedavisi ile 3.08 mm endometrium çift duvar kalınlığında incelme saptanmıştır. 6 aylık tedavi sonrası LNG-RİA ile endometrium kalınlık ortalaması 3.12 mm'ye gerilemiştir (p=0.02; f 6.041 mm; %95 CI, 5.114 – 6.969). Sonuç: Atipi göstermeyen EH'lerde LNG-RİA tedavisi, klinik semptomların giderilmesindea oranla; hem 3, hem 6 aylık tedavi sonuçlarına göre daha avantajlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometrial hyperplasias(EH) are precursor lesions of endometrial adenocarcinomas, which are the most common malignancies of female genital tract. They are of clinical importance in terms of early diagnosis and treatment in order to prevent endometrial malignancies and treat clinical symptoms. In the current study we aimed to compare the efficacies of oral medroxyprogesterone (MPA) and Levonorgestrel İntrauterine Device ( LNG-IUD) in patients with hyperplasia without atypia. Materials and Methods: 78 cases who applied to Marmara University School of Medicine, Department of Obstetrics an Gynecology and who were diagnosed as EH without atypia were divided into two groups according to the preferred therapy and included in the current study. Demographic data and the results of their 3rd and 6th month follow-ups were recorded and compared to each other as well as the regression rates according to the treatment group. Results: The group which was given LNG-IUD had better regression results compared to the oral medroxyprogesterone group in both 3rd and 6th month follow-ups [3. Month; %64.9 vs. %85.4, p=0.03; %95 CI, 1.054 – 9.473 | 6. Month; %78.4 vs %95.1, p=0.04; %95 CI, 1.062 – 27.245]. Endometrial thickness was regressed from 5 mm with oral medroxyprogesterone and 2.08 mm with LNG-IUD in 3rd month follow up while LNG-IUD had better results in the follow up after 6 months with 3.12 mm (p=0.02; f 6.041 mm; %95 CI, 5.114 – 6.969). Conclusion: Compared to oral medroxyprogesterone, LNG-IUD treatment is more advantegous in treatment of non-atypical endometrium hyperplasia in terms of clinical symptoms and pathological results in both 3 and 6 months.