MDR1 gen polimorfizminin kolon kanseri hastalarında ekspresyon ve klinikopatolojik özelliklerle ilişkisi
The association between mdr1 gene polymorphism and its expression and clinicopathological features in colon cancer patients
- Tez No: 429098
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET CUMHUR YEGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Genetik, General Surgery, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda MDR1 gen ekspresyonu ve C3435T, G2677T/A, C1236T polimorfizmlerinin kolon kanseri riski ve tümör agresifliği ile kıyaslanması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 110 kolon kanseri hastası ve 119 sağlıklı birey dahil edildi. Hastaların rezeksiyon spesmeninden tümöral ve sağlam dokudan örnekler ve periferik kan örneği alındı. Kontrol grubundan sadece kan örneği alındı. Dokularda MDR1 ekspresyonu bakılırken periferik kan örneklerinden genetik materyal elde edildi. Hastaların demografik özellikleri ve resmi patoloji raporlarından tümör özellikleri kaydedildi. Tümöral doku ve sağlam doku arasında ekspresyon farkı değerlendirildi. Her bir polimorfizmin genotipleri ve haplotipleri ile doku ekspresyonu, kanser sıklığı ve tümör agresiflik kriterleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda tümöral doku P-glikoprotein ekspresyonu normal dokuya göre azalmış olarak bulundu. Tümöral doku ekspresyon değeri ile tümör agresifliği arasında ilişki bulunmadı. Genotip ve haplotiplerle kanser sıklığı arasında anlamlı ilişki görülmedi ancak lojistik regresyon analizinde G2677T/A polimorfizminde GG genotipi ve C3435T polimorfizminde CC genotipi varlığının kolon kanseri için arttırıcı risk faktörü olduğu görüldü. Genotiplerle MDR1 ekspresyonu arasında ilişki bulunmazken 3435TT-1236TT ve 3435TT-2677TT-1236TT haplotiplerinde tümöral dokuda ekspresyonun azaldığı belirlendi. Sonuç: Bu çalışma tümöral dokuda MDR1 ekspresyonunun normal dokuya göre daha düşük olduğunu ve bazı haplotiplerin düşük ekspresyonla ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca G2677T/A polimorfizminde GG genotipi ve C3435T polimorfizminde CC genotipinin kolon kanserine yatkınlığı artırdığı görülmekle birlikte bulgularımızın daha geniş kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to detect the incidence of MDR1 gene expression and C3435T, G2677T/A and C1236T SNPs in colon cancer and assess the relation between tumor aggressiveness. Material and Methods: One hundred and ten patients with colon cancer and 119 healthy individuals were included in our study. Tumoral and healthy tissue samples were collected from the resection material and also peripheric blood samples were obtained. Only blood samples were collected from the control group. MDR1 gene expression was measured in the tissue samples and genetic material was extracted from the blood samples. Patients' demographics and tumoral features from the official pathology reports were recorded. Expression difference between healthy and tumoral tissue was evaluated. Genotypes and haplotypes of each polymorphism were analysed in cancerous and healthy tissue samples and results were compared with tumor aggressiveness. Results: P-gp expression in the tumoral tissue was found to be lower when compared to the normal tissue. There was no association between tumoral tissue expression and tumor aggressiveness. There was no association between genotypes and haplotypes and cancer incidence but in logistic regression analysis GG genotype in G2677T/A polymorphism and CC genotype in C3435T polymorphism was found to be effective on the increased risk of colon cancer. Although there was no association between genotypes and expression, 3435TT-1236TT and 3435TT-2677TT-1236TT haplotypes seemed to be associated with decreased expression levels in tumoral tissue. Discussion: This study shows that MDR1 expression in tumoral tissue is lower than normal tissue and some of the haplotypes are associated with decreased expression. Our study also shows that GG genotype in G2677T/A and CC genotype in C3435T increases colon cancer incidence but further studies are needed to generalize these findings.