Sezaryen sonrası analhezide ilioinguinal-iliohipogastrik bloğun tek başına ve İ.V. parasetamol ile birlikte kullanımının morfin dozuna etkileri
The effect of ilioinguinal-hypogastric block and I.V. paracetamol on the dose of PCA morphine for analgesia after caesarean delivery
  1. Tez No: 194541
  2. Yazar: ALİ PEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET CESUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETSezaryen sonrası analjezide ilioinguinal-iliohipgastrik bloğun tek başına vei.v. parasetamol ile birlikte kullanımının morfin dozuna etkileriBu çalışmada genel anestezi altında elektif sezaryen geçiren hastalardapostoperatif analjezi amacıyla uygulanan ilioinguinal-iliohipogastrik blok ve .V.Parasetamol'ün hasta kontrollü analjezi (HKA) ile verilen morfinin dozu ve yan tesirleriüzerine etkileri araştırıldı.Bu çalışma ASA sınıflamasına göre fizik statüsü I-II olan 90 gebe üzerindeyapıldı. Olgular rastgele eşit üç gruba ayrıldı. Tüm olgularda, anestezi indüksiyonupropofol + atracurium bezilat ile yapılırken anestezi idamesi N2O ve sevofluran ilesağlandı. Postoperatif dönemde tüm olgulara sadece morfinle intravenöz yolla hastakontrollü analjezi (HKA) uygulandı. Grup M (n=30)'deki olgulara HKA cihazı ilemorfin verilirken Grup MB (n=30)'deki hastalara ise HKA morfin yanında bilateralilioinguinal-iliohipogastrik blok uygulandı. Grup MBP (n=30)'deki hastalara ise HKAmorfin yanında bilateral ilioinguinal-iliohipogastrik blok + 6 saatte bir 1 gr .V.Parasetamol uygulandı. lioingüinal- iliohipogastrik bloklar hastalar uyanmadan önceher bir tarafa 10 cc %0.5'lik bupivakainin enjeksiyonu ile sağlandı.Olgularınpostoperatif 1., 4., 8., 12., 18. ve 24. saatlerinde takipleri yapıldı. Postoperatif ağrıvizüel analog skala ile değerlendirildi. Total morfin kullanımı, bulantı-kusma, kaşıntı,sedasyon ve hasta memnuniyeti kaydedildi.Gruplar arasında demografik veriler açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe effect of ilioinguinal-hypogastric block and I.V. paracetamol on thedose of PCA morphine for analgesia after caesarean deliveryIn the present study, the effect of ilioinguinal-hypogastric block and I.V.paracetamol on the dose of morphine and its adverse effects was investigated aftercaesarean delivery under genaral anesthesia.The study was performed on 90 ASA class I-II partureints.All parturients wererandomly assigned to one of the three equal groups: Anesthesia was induced withpropofol + atracurium, and maintained with sevoflurane and N20. After the operation,Patient Control Analgesia (PCA) was applied with morphine to all parturients. Whileparturients in the Group M (n=30) were given only morphine with PCA device, theparturients in the Group MB (n=30) were employed bilateral ilioinguinal-hypogastricblock beside the PCA morphine. And the parturients in the Group MBP (n=30)ilioinguinal-hypogastric block + 1 gr I.V. paracetamol were employed beside the PCAmorphine. Ilioinguinal-hypogastric blocks were employed on each side with 10 mL0.5% bupivacain just before awakening.Follow-up visits were done at the 1., 4., 8., 12., and 24. hour after the caesarean.Postoperative pain was investigated with visial analog scales. Total morphineconsumption.