Geleneksel yöntem ile hazırlanan 5. sınıf kavitelerde iki farklı yapıda florür içeren ve içermeyen adeziv sistemlerin dentine mikrotensil bağlanma dayanımlarının ve mikrosızıntı özelliklerinin karşılaştırılması ve kavite-restorasyon arayüzünün enerji dağılım spektrometresi ile incelenmesi
Microtensile bond strength and microleakage evaluation of two different type of fluoride containing and fluoride free adhesive systems and energy dispersive spectrometry analysis of cavity-restoration interfaces
- Tez No: 429181
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM MÜBİN SOYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı geleneksel yöntem ile hazırlanan 5. sınıf kavitelerde iki farklı yapıda florür içeren ve içermeyen adeziv sistemlerin dentine mikrotensil bağlanma dayanımlarının ve mikrosızıntı özelliklerinin karşılaştırılması ve kavite-restorasyon arayüzünün SEM kullanılarak Enerji Dağılım Spektrometresi (EDS) ile incelenmesidir. Çalışmada 51 adet çürüksüz, herhangi bir restorasyon içermeyen ortodontik amaçlı çekilmiş küçükazı dişleri kullanıldı. Mikrotensil çalışmasında kullanılmak üzere rastgele seçilen 30 dişin bukkal yüzeylerine aeratör-mikromotor ile, 3mm yüksekliğinde, 4mm eninde ve 2mm derinliğinde 5. sınıf kaviteler hazırlandı. Hazırlanan dişler 3 gruba ayrılarak 3 farklı adeziv sistem (AdheSE One F, Clearfil SE Bond ve FL Bond II) üretici firmaların talimatları doğrultusunda uygulandı ve restorasyonlar Filtek Z250 (A2) ile tamamlandı. Restorasyondan sonra dişler 24 saat bekletildi, 5-55 °C'de 1000 döngü termosiklus uygulandıktan sonra mikrotensil bağlanma dayanımları değerlendirilmesi için, Universal test makinesiyle çekme deneyi yapıldı. Mikrosızıntı çalışması için rastgele seçilen 12 adet küçük azı dişin bukkal ve palatinal/lingual yüzeylerine mikrotensil çalışmasına benzer şekilde aeratör-mikromotor ile 5. sınıf kaviteler hazırlandı, adeziv sistemler (AdheSE One F, Clearfil SE Bond ve FL Bond II) üretici firmaların talimatları doğrultusunda uygulandı ve restorasyonlar Filtek Z250 (A2) ile tamamlandı. Restorasyondan sonra 24 saat beklendi, mikrosızıntı çalışmasında kullanılmak üzere hazırlanan dişlere 5-55 °C'de 1000 döngü termosiklus uygulamasından sonra kök ucları kompozit materyalle kapatıldı ve kavite sınırlarına 1.5 mm yaklaşacak şekilde iki tabaka koyu renkli tırnak cilası uygulanarak, dişler %0.5'lik bazik fuksin çözeltisi içerisinde 24 saat bekletildi. Dişler, bukkal ve lingual/palatinalde hazırlanan kaviteleri birbirinden ayırmak için kesit alma cihazı ile mesiyo-distal yönde kesilerek 24 adet örnek elde edildi. Elde edilen örnekler, bukko-lingual yönde kesildikten sonra, boya penetrasyon derecesi stereomikroskop ile incelendi. EDS analiz çalışması için 9 adet dişin bukkal yüzeylerine açılan 5. sınıf kavitelere adeziv sistemler (AdheSE One F, Clearfil SE Bond ve FL Bond II) üretici firmaların talimatları doğrultusunda uygulandı ve restorasyonlar Filtek Z250 (A2) ile tamamlandı. Restorasyonlar tamamlandıktan sonra dişler distile su içerisinde etüvde (48 saatte bir değiştirilerek) 37 0C' de 30 gün boyunca bekletildi. Dişler kesit alma cihazı ile kesim hattı restorasyonun ortasından geçecek şekilde bukko-lingual doğrultuda ikiye ayrıldı ve akrilik rezine gömüldü. Cilalama işleminin ardından altınla kaplanan örneklerin, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile dentin-adeziv arayüzleri EDS analizi yapıldı. Bağlanma dayanımı sonuçlarının istatistiksel analizi 'Oneway ANOVA' ve 'Tukey HSD' testi ile, mikrosızıntı sonuçları 'Freeman Halton testi', 'Ki-Kare' ve 'Exact Ki-Kare testi' kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmanın sonucunda FL Bond II ile restore edilen gruptaki bağlanma dayanımı değerleri, Clearfil SE Bond ve AdheSE One F ile restore edilen gruptaki bağlanma dayanımı değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Clearfil SE Bond ve AdheSE One F ile restore edilen grupların bağlanma dayanımı ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Oklüzal ve gingivalde meydana gelen mikrosızıntı değerlerine bakıldığında, hem oklüzalde hem de gingivalde tüm gruplar arasında mikrosızıntı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Grupların kendi aralarında yapılan mikrosızıntı değerlendirilmesinde, gruplar içinde oklüzal ve gingival yüzeylerde mikrosızıntı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Kavite-restorasyon yüzeylerinin EDS analizi için SEM ile incelenmesinde, Clearfil SE Bond ve AdheSE One F ile restore edilen grupta hem adeziv tabaka da hem de komşu diş dokusunda florür iyonu izlenemedi. FL Bond II ile restore edilen grupta adeziv tabakada florürü iyonu tespit edildi fakat komşu dentin dokusuna florür iyonu geçişi izlenemedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study is to compare the microtensile bond strengths of two different fluoride-containing and one fluoride-free adhesive systems and microleakages of Class V cavities prepared by conventional methods and restored with a composite material and to evaluate the cavity-restoration interfaces by SEM for Energy Dispersive Spectrometry (EDS) analyses. 51 premolars without caries and restorations extracted for orthodontic purposes were used. 30 premolars were selected randomly for microtensile test. Class V cavities were prepared on the buccal surface in each teeth with conventional method and cavity dimensions were 4 mm mesio-distal width, 3 mm bucco-lingual height and the depth of the cavities were 2 mm. The prepared teeth were then divided into 3 groups and restored with 3 different adhesive systems (AdheSE One F, Clearfil SE Bond and FL Bond II) according to the manufacturer's instructions and restorations were completed with the resin composite Filtek Z250 (A2). The specimens were stored for 24 hours. Then they were termocycled for 1000 cycles between 5 oC and 55 oC. The microtensile test was performed in an universal testing machine. 12 premolar teeth chosen randomly for microleakage test and Class V cavities were prepared with conventional method on the buccal and the lingual/palatal surfaces, with the same dimension as in the microtensile study. The prepared teeth were then divided into 3 groups and restored with 3 different adhesive systems (AdheSE One F, Clearfil SE Bond and FL Bond II) according to the manufacturer's instructions and restorations were completed with the resin composite Filtek Z250 (A2). The specimens were stored for 24 hours. Then they were termocycled for 1000 cycles between 5 oC and 55 oC. After thermocycling procedure, the root apical of each teeth were closed with composite restoration. Then two layers of a dark colored nail polish was applied onto the teeth 1.5 mm close to cavity margins. All specimens were immersed in %0.5 basic fuchsin for 24 hours. All teeth were sectioned in a mesio-distal direction to seperate the cavities and 24 specimens were obtained. Then the cavities were sectioned in a bucco-lingual direction through the center of both cavities and examined with steromicroscope. 9 premolars were selected for EDS analysis. Class V cavities were prepared on the buccal surface in each teeth with conventional method. The prepared teeth then were divided into 3 groups and restored with 3 different adhesive systems (AdheSE One F, Clearfil SE Bond and FL Bond II) according to the manufacturer's instructions and restorations were completed with the resin composite Filtek Z250 (A2). Restorations were stored in distilled water (replaced every 48 hour) 37 0C dessicator for 30 days. Then the specimens were cross-sectioned longitudionally through the center of the restorations and then embedded in acrylic resin. After the polishing procedures, the samples were sputter-coated with gold, and dentin-adhesive interfaces were observed under a SEM for EDS analysis. Bond strength was analysed statistically by 'Oneway ANOVA' and 'Tukey HSD' tests. The microleakage results were analysed with 'Freeman Halton test', 'Ki-square test' and 'Exact Ki-square' tests. In conclusion, statistically, the cavities prepared with FL Bond II adhesive system showed significantly lower bond strengths than the cavities prepared with Clearfil SE Bond and AdheSE One F. There was no statistical difference between cavities restored with Clearfil SE Bond and AdheSE One F. There was no statistical difference for microleakage results between all the groups and no statistical difference was found for the groups of occlusal and gingival margines. In SEM evaluation for EDS analysis, there was no fluoride ions observed in the adhesive layer and the dentine with the groups restored with Clearfil SE Bond and AdheSE One F. Fluoride ions were observed in the adhesive layer restored with FL Bond II group, but in the dentine tissue no fluoride ion was observed.