Farklı adeziv sistemlerin ve kompozitlerin geleneksel yöntem ve er:yag lazer ile hazırlanmış sınıf v kavitelerde mikrosızıntı açısından incelenmesi
Investigation of different adhesive systems and composites in terms of microleakage in conventional method and er:yag laser prepared class v cavities
  1. Tez No: 683186
  2. Yazar: SENA KARGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EMRE ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma farklı adeziv sistem ve kompozitlerin geleneksel yöntem ve Er:YAG lazer ile hazırlanan sınıf V kavitelerde oluşturdukları mikrosızıntılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma için çürüksüz ve restorasyonsuz toplam 48 daimi küçük azı dişi çekilerek, doku artıkları temizlendikten sonra distile suda bekletilmiştir. Her grupta 6'şar diş olacak şekilde 8 adet grup oluşturulmuştur; Grup-1: Frez (F)+ Clearfil Universal Bond Quick (UBQ)+Clearfil Majesty ES-2 Classic (ME2); Grup-2: (F)+Bisco Universal Primer TM (UP)+(ME2); Grup-3: (F)+(UBQ)+Ceram X SphereTECTM (CX); Grup-4: (F)+(UP)+(CX); Grup-5: Lazer (L)+(UBQ)+(ME2); Grup-6: (L)+(UP)+(ME2); Grup-7: (L)+(UBQ)+(CX); Grup-8: (L)+(UP)+(CX). Tüm dişlere 1500 termal siklus işlemi uygulanmıştır (5-550C). Ardından 24 saat %0,5'lik bazik fuksinde bekletilmiştir. Longitudinal kesit alınmış sınıf V kavitelerdeki adeziv sistem-dentin ara yüzeyinde boya penetrasyonu, ışık mikroskobu altında iki gözlemci tarafından önceden hazırlanmış skor tablosuna göre değerlendirilmiştir. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM; Scanning Electron Microskope) analizi ile adeziv materyal-dentin ara yüzeyleri ve hibrit tabakanın yapısı incelenmiştir. İstatistiksel analizler Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi ve Dunn'ın çoklu karşılaştırması ile test edilmiştir (p0,05). Adezyon yönteminin mikrosızıntı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç oluşturmadığı gözlenmiştir (p>0,05). Clearfil Majesty ES 2 kompozitinin mikrosızıntı açısından daha başarılı olduğu görülmüştür. Clearfil Majesty ES 2 kompoziti, sınıf V kavitelerin restorasyonu için tercih edilebilir. Lazerle hazırlanan boşluklarda adeziv sistemlerin performansını belirlemek için daha fazla laboratuvar ve klinik çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the microleakage of different adhesive systems and composites in class V cavities prepared with traditional method and Er:YAG laser. For this study, 48 permanent molars without decay and restoration were removed and kept in distilled water after residual tissue were removed. Eight groups were formed with six teeth in each group; Group-1: Bur (B)+Clearfil Universal Bond Quick (UBQ)+Clearfil Majesty ES-2 Classic (ME2); Group-2: (B)+Bisco Universal Primer TM (UP)+(ME2); Group-3: (B)+(UBQ)+Ceram X SphereTECTM (CX); Group-4: (B)+(UP)+(CX); Group-5: Laser (L)+(UBQ)+(ME2); Group-6: (L)+(UP)+(ME2); Group-7: (L)+(UBQ)+(CX); Group-8: (L)+(UP)+(CX). All teeth were thermocycled 1500 times (5–550C). Then it was kept in 0.5% basic fuchsin for 24 hours. The dye penetration at the adhesive system-dentin interface in longitudinal sectioned class V cavities was evaluated under stereo microscopy according to the score table prepared by two observers. The adhesive material-dentin interfaces and the structure of the hybrid layer were examined by Scanning electron microscope (SEM) analysis. Statistical analyzes were tested with Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis One-Way Analysis of Variance and Dunn's multiple comparison (p0.05). It was observed that the adhesion method did not present a statistically significant result in terms of microleakage (p>0.05). Clearfil Majesty ES 2 composite was observed to be more successful in terms of microleakage. Clearfil Majesty ES 2 composite can be preferred for restoration of class V cavities. More laboratory and clinical studies are needed to determine the performance of adhesive systems in cavities prepared with laser.