Smyrna Agorası'ndaki Geç Antik Çağ cam buluntuları
Glass finds of late antiquity in the Agora of Smyrna
  1. Tez No: 429224
  2. Yazar: SÜMEYRA SAVUR YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Smyrna, Hellenistik ve Roma dönemlerinde coğrafi konumu sayesinde kısa zamanda gelişmiş ve Anadolu'nun önemli kentlerinden biri olmuştur. Kent önemli deniz ve kara yollarının buluştuğu noktada yer aldığı için Batı Anadolu Bölgesinin ticari bir merkezi olarak günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Öyle ki bölge halen Türkiye'nin en büyük 3. şehri olan İzmir il sınırları içerisinde yer almaktadır. Smyrna, Ege kıyılarının en önemli yerleşim yerleri arasında bulunması sebebiyle, günümüzde yapılan çalışmalar ve kazılarla bölge hakkında daha fazla bilgi toplanmaya devam edilmektedir. Smyrna Agorası'nda 2007, 2008 ve 2010 yılları arasında yapılan kazılar sonucunda elde edilmiş olan cam buluntuları çalışma konusu kapsamındadır. Daha iyi bir tez argümanı oluşturması açısından çalışma içerisinde 93 adet cam parça incelenmiştir. İncelenen 93 parça üzerine yapılan çalışma sonucunda buluntular M.S. 3-7. yüzyıllara tarihlenmekle birlikte çoğu örnek M.S. 5-7. yüzyıl arasındaki zaman dilimine aittir. Buluntuların büyük bir kısmını kadehler ve kandiller oluşturmaktadır. Kalan kısmını ise çeşitli profillere ait günlük kullanım kapları oluşturmaktadır. Çalışmanın kapsamında ilk olarak Smyrna Antik Kentinin tarihi kısa bir şekilde anlatıldıktan sonra Smyrna Agorası ve Agora'da cam buluntu veren diğer sektörler hakkında bilgi verilmiştir ve burada yapılan kazı çalışmaları kısaca anlatılmıştır. Smyrna Agorası'nda bulunan cam buluntuların form özellikleri değerlendirilmiş, her bir form ayrı ayrı incelenmiştir. Tipolojik olarak incelenen cam buluntuların kataloğu yapılmıştır. Katalogta tanımı yapılan parçaların üretim tekniği hakkında bilgi verilmiş ve tarihlendirilmesi yapılarak paralel örneklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The city of Smyrna was swiftly developed and had become one of the most important cities of Hellenistic and Roman periods in Anatolia. Since it was located on the crossroads of sea navigation and close to other commercial centers of Western Anatolia; the region could survive until today. In fact the area is currently located in the 3rd biggest city of Turkish Republic as Izmir. As the Smyrna was one of the most important settlements on Aegean Coast, further studies and excavations still continue to give historians more idea about the civilization. The field of this study is limited to glass findings which were obtained during the excavations Agora of Smyrna in 2007, 2008 and 2010. 93 glass pieces were examined to be able to provide better understanding of argument of this thesis. The examined findings belong to 3th to 7th centuries A.D. and dominantly examples are dated back to 5th to 7th century A.D. The substantial part of the findings is pieces of oil lamps, moreover daily use containers can be seen in various shapes and figures. In the first part of the study after explaining the brief history of the ancient city of Smyrna; Smyrna Agora, glass finding, excavations and various sectors of Agora are described. Form features of glass findings in the Agora are evaluated and each form is separately examined. The typologically classified glass findings are cataloged. The information is given about the production technique of the pieces which are presented in the catalog; similar examples are included by dating the each piece. The impact of trade and local features in Smyrna are revealed by the similarity of found glass pieces in other Mediterranean settlements and mostly 5th-7th century A.D. dated glass findings of Agora.