PKK terör örgütü: Kuruluşundan 2000'li yıllara temel unsurlarında yaşanan değişim
PKK terrorist organization: Change of experienced basic elements from establisment to 2000's
- Tez No: 429231
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA BAYRAKTAR-DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Terör, eylemdir. Terörizm, terör eyleminin herhangi bir siyasal amaç için kullanılmasıdır. Anlaşılması tanımlaması kadar basit olmayan terör ve terörizm, sosyolojik, psikolojik, siyasal ve tarihsel yönleri bulunan, günümüz insanının öncelikle çözmesi gereken sorunların başında gelmektedir. PKK terör örgütü de Türkiye özelinde çözülmesi gereken bir sorundur. Terör ve terörizm kavramlarının genel anlamda anlaşılması, dünya terör ve terörizm hareketlerinden bağımsız olmayan PKK terörünün de anlaşılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada terör ve terörizm kavramsal çerçeve olarak belirlenerek, PKK terör örgütünün 1978 yılından 2000'li yıllara gelinen sürede geçirdiği stratejik, örgütsel, ideolojik değişimi ele alınmıştır. Yaygın kabul gören, PKK terör örgütünün isim, örgütsel yapı, ideolojik düşünce ve stratejik anlamda değiştiği düşüncesinin aksine, nihai amacında, öz ideolojisinde, kullandığı şiddet stratejisinde değişiklik olmadığı, değişikliklerin şekilsel olduğu tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Terror is an act. Terrorism is the use of terrorist acts for any political purpose. Understanding not as simple as defining terror and terrorism that have sociological, psychological, political and historical aspects, is one of the priority problem of the today's people must solve. The PKK is a problem that must be solved in particular for Turkey. The study will clarify broadly the concepts of terror and terrorism and the PKK terrorist movement which is not independent of the world terror and terrorist movement. In this study terror and terrorism are the main conceptual frameworks, in this vein within the PKK terrorist organization the strategic, organizational, ideological changes are discussed from 1978 to 2000s. As a result, on the contrary to general assumption that PKK terrorist organization has gone through changes in terms of name, organizational structure, ideological thought and strategy, it is argued that changes are conformational and there is no change in the ultimate goal, mainline ideology and violent strategy.