Kurumsal kalite ve ekonomik büyüme: Körfez ülkeleri için bir uygulama
Institutional quality and economic growth: An analysis for gulf countries
  1. Tez No: 429242
  2. Yazar: TAHSİN YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Ülkelerarası ekonomik performans farklılıklarının nedenleri ve kaynakları iktisat literatürünün önemli tartışma konularından birisini oluşturmaktadır. Konuyu açıklamaya yönelik geleneksel kuramlar, gerek sahip oldukları ciddi varsayımlar gerekse de ortaya çıktıkları dönemin sorunlarına çözüm getirme maksadı taşımaları nedeniyle söz konusu hususlara tam ve kesin bir açıklama getirememişlerdir. Bu noktada, ülkeler arasındaki ekonomik büyüme farklılıklarının ortaya çıkmasında yalnızca ekonomik nedenlerin değil, ekonomi dışı faktörlerin de önemli rollerinin olduğunu belirten“Kurumsal İktisat”yaklaşımı ön plana çıkmıştır. Buna göre, ülkeler arasındaki farklar,“kurum”kavramı çerçevesinde açıklanmakta olup,“kurumsal kalite”düzeyi yüksek ülkelerde, mülkiyet haklarının korunacağı, yolsuzluğun engelleneceği, piyasanın çeşitli düzenlemeler vasıtasıyla destekleneceği, böylelikle ekonomik performansının arttırılacağı ve büyümenin gerçekleştirileceği belirtilmektedir. Bu kuramsal çerçevede hazırlanan tez çalışmasıyla, 1995-2014 döneminde Körfez ülkelerinin kurumsal kalite düzeylerinde meydana gelen değişimlerin ekonomik büyüme performansları üzerindeki etkileri panel veri analizi yöntemiyle incelenmiş olup, neticesinde; işbu ülkelerde, İfade Özgürlüğü ve Hesap Verme Sorumluluğu ile Yolsuzluğun Kontrolü kurumsal kalite değişkenleri ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The causes and sources of economic performance differences among countries is one of the most contentious subject in the economics literature. Traditional theories that explain the same subject have not been able to give a full and accurate description to the issues, although they used to have serious hypotheses and aim to bring solutions to the problems arisen in that period. At this point,“Institutional Economics”approach has come into prominence which has revealed that not only the economic factors but also the non-economic factors have important roles in the emergence of economic growth differences among countries. In this respect, the differences between countries is explained within the concept of“institution”, and it is stated that in countries with high level of“institutional quality”, property rights will be protected; corruption will be controlled; the market will be supported through a variety of regulations; thus, the improvement of economic performance and growth would be achieved. In this theoretical framework, the thesis examined the effects of institutional quality in Gulf Countries on the performance of their economic growth between the periods of 1995-2014 by using the panel data analysis method. As a result of this, it has been concluded that there is a positive and significant relationship between economic growth and the institutional quality variables of“Voice and Accountability”and“Control of Corruption”.