Öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi düzeylerinin karşılaştırılması (Bitlis İli örneği)
Compari̇son of quali̇ty of li̇fe levels and physi̇cal acti̇vi̇ty levels of teachers (Bi̇tli̇s Provi̇nce sample)
  1. Tez No: 429243
  2. Yazar: YUNUS SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı Bitlis ilinde görev yapan öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalite düzeylerinin karşılaştırılmasıdır.Araştırma Bitlis ilinde görev yapan erkek (n=276) ve kadın(n=198) gönüllü öğretmeni (n=474) kapsamaktadır. Araştırmanın başlangıcında Bitlis İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından izin alınmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlere Fiziksel Aktivite Kısa Formu ile birlikte SF-36 yaşam kalite (8 Alt Boyut, 2 özet skor) ölçeği yanında yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı ve öğretmenlik branşını belirten kişisel bilgi formları uygulanmıştır.Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri incelendiğinde; yaş, cinsiyet ve öğretmenlik branş sınıflandırmalarına göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05).Katılımcıların Yaşam kalite özet skorları incelendiğinde; yaş, cinsiyet ve öğretmenlik branş sınıflandırmalarına göre fiziksel sağlık skorlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Beden kitle indeksi sınıflandırmasına göre mental sağlık skorlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Yine katılımcıların fiziksel aktivite sınıflandırmaları ile yaşam kaliteleri arasındaki fark incelendiğinde ise; Fiziksel sağlık skorlarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Buna göre fiziksel aktivite düzeyleri arttıkça fiziksel sağlık düzeylerinin arttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri arttıkça fiziksel sağlık özet skorlarının arttığı, buna karşın mental sağlık özet skorlarında herhangi bir değişikliğin olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelime: Fiziksel Aktivite, Yaşam Kalite, Öğretmenler
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the physical activity and life quality levels of the teachers working in Bitlis. In this study, volunteer male (n=276), female (n=198) teachers working in Bitlis (n=474) were included. At the beginning of the research, permission was obtained from Bitlis provincial directorate for national education. At the research, a short physical activity form and SF-36 the quality of life scale (8 sub-dimension, 2 summary score) together with personal details form containing age, sex, height, body weight , field of study information were used.Once the physical activity levels of the participants are analyzed, there's statistically significant difference (p0,05) in term of mental health analysis results. According to the bodmass index y- results, it's established that there's statistically significant difference at the mental health analysis results (p0,05).