Kemal Tahir romanlarının edebiyat sosyolojisi açısından incelenmesi
Analysis of Kemal Tahir's novels from the perspective of sociology of literature
  1. Tez No: 429258
  2. Yazar: MUHAMMED HÜKÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 576
Özet
Bu çalışma,Türk romanının sunduğu sosyolojik verilerin açığa çıkarılabilmesi için özgün ve yerli bir yöntem ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, edebiyat sosyolojisinin sosyolojiye kaynak sağlayan tali bir alan olmaktan çıkıp verimli ve yeniliğe açık bir bilimsel girişim olabilmesi için bazı öneriler ortaya koyma çabasındadır. Edebî eser, estetik bir işlev taşımakla birlikte sosyokültürel ortamı etkileyen ve ondan etkilenen bir gerçeklik alanı oluşturur. Dil, retorik, okuma, yazma, yayın gibi kendi içinde bir ilişkiler ağı kuran edebî sistem, toplumla kuvvetli ilişkilerle bağ kurar. Bu inkâr edilemez kuvvetli bağın ortaya çıkarılması doğrudan toplumsal gerçeklik hakkında fikir elde etmeye ya da faydaya dayalı bir ilginin ortaya çıkarılıp toplumsal olayları anlamak, yorumlamak hatta yönlendirmek gibi işlevler açısından kullanılabilir. Türk romanı içerisinde sosyal teorileri, tarih anlayışı ve ideolojik yönelimleri ile önemli bir yer kaplayan Kemal Tahir'in romanları, edebiyat sosyolojisi çalışmalarındaki yeni gelişmeler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present aindigenous and an authentic literary methodology in order to extract the sociological information provided by Turkish novel. It further seeks to make some suggestions so that literary sociology ceases to become a subfield of sociology but an innovative scientific endevaour. Literary work carries an aesthetic function; morover, it also creates a field of reality affecting socio-cultural arena and being affected by it. Literary system such as language, rhetoric, reading, writing, publishing, which establishes a network of relations among themselves, also forges a strong bond with society. Uncovering this undeniable bond can be used to have direct information about social reality, or to understand, to interpret and even to direct social phenomena with socially useful data. Kemal Tahir's novels, which occupy an important place with their social theories, conception of history and ideological orientations, are evaluated under the light of new developments in the sociology of literature.