Western perception of kadro movement
Kadro hareketinin batı algısı
  1. Tez No: 429259
  2. Yazar: MURAT KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTAÇ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kadro Dergisi, 1929 Buhranı sonrası dönemde, 1932 ile 1935 yılları arasında otuz altı sayı çıkmış bir fikir dergisidir. Kadro Dergisini çıkaran ekip Kadro Hareketi olarak anılmaktadır. Türk inkılâbına ideoloji üretme iddiasıyla ortaya çıkan dergi, Batı'ya ilişkin olarak o güne kadar rejimin benimsediğinden farklı görüşler ortaya koymuştur. Bu çalışma, Türk siyasal yaşamında oldukça bir yere sahip olan Kadro Hareketinin Batı algısını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Hareketin batıya olan bakış açısının tespiti; Kadrocu yazarların Batıyı siyasal, ekonomik ve kültürel anlamda ele aldıkları makalelerinin çözümlemesine dayanmaktadır. Türk siyasal hayatında önemli bir başlık olan Batı ile ilişkilere farklı bir perspektif getiren Kadrocular, günümüzde de önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Kadro Journal was a periodical of thought that was published between 1932 and 1935, period after Great Depression, with 36 issues. Authors of Kadro Journal are mentioned as Kadro Movement. The Journal, emerged to produce ideological background for Turkish Revolution, expressed different ideas related with the West from the regime's ones. This work aims to exhibit the Western perception of Kadro Movement what had a significant place in Turkish political life. The examination of Western perception of Kadro Journal is based on analysis of Kadro authors' articles what evaluated the West in terms of political, economic and cultural sides. Kadro Movement, provided different perspective about relations with the West as a significant issue in Turkish political life, maintains its importance.