Yalvaç'ta deri işlemeciliğinin incelenmesi
Study of leather processing in yalvaç
  1. Tez No: 429359
  2. Yazar: MELTEM GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yalvaç'ta deri işlemeciliği ile ilgili literatürdeki sınırlı bilgiye rağmen debbağlık ve deri sanatının Yalvaç'ta Helenistik döneme uzanan köklü bir geçmişi olduğu, 20. yy. başlarında ilçede bir deri fabrikası kurulduğu ve buharlı makinelerle deri üretimi yapıldığı tespit edilmiştir. Bu araştırmanın amacı; Yalvaç'taki tabakhanelerde geleneksel usullerle ham derinin mamul deri haline dönüştürülmesi aşamalarının, çalışan profilinin, dericiliğin karşılaştığı sorunların incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Yalvaç'taki tabakhanelerden sekiz (deri üretimin değişik aşamalarının incelenmesi sebebi ile) ve deri çanta üretimi yapan iki atölye araştırma kapsamına alınmıştır. Bu tabakhanelerde ham deri işleme sürecinin aşamaları ve atölyelerde üretilen ürünler incelenmiş, tanınmış debbağlar ile görüşme yapılıp buralarda çalışan 50 kişiye anket uygulanmıştır. Anket ve araştırmalar neticesinde Yalvaç'ta dericiliğin karşılaştığı bir takım sorunlar ve çözüm önerileri tespit edilmiştir. Yalvaç'ta deri üretimi ve deri çanta yapımı ile bunların satış ve pazarlamasındaki güçlükleri bertaraf edebilmek için; öncelikle bu iş kolunda üretim yapan işletmelerin başta dayanışmasını sağlamak, girdi maliyetlerini azaltmak ve fiyatlandırma konusunda ellerini güçlendirmek maksadıyla kooperatifleşmesinin, hammadde temin ve üretimine devlet desteği sağlanmasının, üretimde yer alan iş gücünün gençleştirilmesi ve kalifiye hale getirilmesi maksadıyla öncelikle bu iş kolunda çalışanların gelir seviyesini arttırıcı tedbirler alarak mesleğin özendirilmesi, mevcut meslek okullarının işler hale getirilmesinin ve farkındalığın arttırılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the limited information in the literature about the leather processing in Yalvaç, It has been identified that; leatherwork and leather arts in Yalvaç have a deep-rooted history extending Hellenistic period, even a leather factory was founded in town earlier 20th century which worked with steam engines. The purpose of this study is to investigate; the leather processing stages from raw leather to finished leather with traditional methods in Yalvaç's tanneries, profiles of the tanners and the problems of the leatherwork. In order to accomplish this purpose eight of the tanneries (since to examine various stages of leather production) and two of the handbag workshops in Yalvaç were included in the study. The stages of raw leather processing in tanneries and Products manufactured in workshops were observed, a questionnaire was implemented to fifty workers and an interview with well-known craftsmen was held by the researcher. A number of problems about the leatherwork in Yalvaç and solutions were detected as a result of questionnaire and researches. To solve these problems especially on marketing and advertising one of the foremost solutions is to establish a cooperative, another one is to provide state support for raw material procurement and production, taking measures to increase the income level and tempting the profession itself in order to rejuvenate and qualify the workforce located in leather manufacture is another one, lastly to make existing vocational schools work and to raise public awareness on this subject are also two musts for the solution.