İran üniversitelerinin sosyal sermayeden yararlanma düzeyi (Tebriz Eyaleti örneği)
The Utilization Level Of Iran Universities From Social Capital (A Sample of Tabriz Province)
- Tez No: 429360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversitede çalışan akademik personelin sosyal sermayeden yararlanma düzeylerini saptamaktır. Bu çalışma nicel araştırma örneğidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim öğretim yılında İran'ın iki üniversitesinden (Tebriz Üniversitesi ve Özel İslam Azad Üniversitesi) öğretim üyeleri oluşturmaktadır. Çalışma grubunda toplam 92 akademisyen vardır. Katılımcıların 32'si ayrıca idari görevdedir. Araştırmada Sosyal Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları akademik personelin sosyal sermayeden yararlanma düzeyinin cinsiyete, iş deneyimine ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediğini, unvan bazında istatistiksel olarak fark olduğunu göstermektedir. Profesör unvanlı akademik personel ile öğretim görevlisi unvanlı akademik personel arasında istatistiksel olarak fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine academics' utilization level from social capital. This study is a kind of quantitative research. The working group of this study is limited with Iran Tabriz University's and private Islam Azad University's academic staff. Totally 92 academic staffs are participator of this research. Of the 32 academic staffs are also having administrative duty. During this research social capital scale has been used in order to collect data. According to some findings there are no any statistical relationships between social capital utilization level and academic staff's gender, education level and seniority. But there is a meaningful relationship between social capital utilization level and academic staff's title. The signifi difference has been detected between professors and lecturers.