Sanayileşmenin oluşturduğu çevre sorunları
  1. Tez No: 55226
  2. Yazar: ONUR ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN YAŞLICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
SANAYİLEŞMENİN OLUŞTURDU?U ÇEVRE SORUNLARI (Yüksek Lisans Tezi) Onur ÖZAVCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1996 ÖZ Ülkemiz Dünya' nın birçok ülkesine oranla önemli çevre değerlerine sahiptir. Fakat sanayileşme yolunda çevre boyutunu gözardı eden yaklaşımlar doğal çevrede tersine çevrilemez olumsuzluklara yol açmaktadır. Avrupa'nın sanayi ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ' nin bir kaç yüzyılda gerçekleştirdikleri sanayileşme, ülkemizde çok daha hızlı gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Sanayileşmiş ülkeler bu süreçte çevre korumacılıkta önemli tecrübeler elde etmişlerdir. Bu tecrübeler ışığı altında ülkemizde de bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. İşte bu çalışmada Türkiye'de sanayi kuruluşlarından kaynaklanan çevre sorunlarına sistemli bir denetim mekanizması oluşturulması için nelerin yapılması gerektiği üzerinde çalışılmaktadır. Bu itibarla, çevre ve çevre sorunlarının ne olduğu, çevre sorunlarının ortaya çıkışı ve tartışılmaya başlanması ile ilgili durum ortaya konmuştur. Ayrıca sanayi alanları ile ülkemizdeki sanayileşme hareketleri irdelenmiştir. Çevre değerlerinin korunmasını sağlayabilmek için çevre yönetimi ile ilgili yaklaşımlar, yetki, sorumluluk, yaptırım ve konuyla ilgili mevzuat ortaya konulup, şehirciliğin sanayi kaynaklı çevre sorunlarındaki rolü tartışılmış, İsparta ve İsparta/Yalvaç'ta yapılması düşünülen Deri Organize Sanayi Bölgeleri ve Kemerköy Termik Santrali incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Danışmanı 6010500 Sanayileşme, Çevre Sorunları, Denetim. 133 Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA
Özet (Çeviri)
II THE CONTROL FOR ENVIRONMENTAL PROBLEMS GENERATED FROM INDUSTRIALIZATION (M.Sc. Thesis) Onur ÖZAVCI GAZI UNIVERSITY ISTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1996 ABSTRACT Our country have important environmental values when compared with the world countries. During the industrialization, the aproches neglecting the environmental values create unpreventable negative impacts. Industrialization that industialized European countries and U.S.A. had accomplished in a few centuries has been tried to be accomplished faster in our country. Industrialized countries had obtained important experiences in enviromental protection during this period. Under the light of these experiences, some regulations must be done in our country too. In this study, what kind of measures could be taken in systematic control mechanisms for preventing environmental problems generating from industrial establishments have been ivastigated. So, the situation that relates to“what is environment and environmental problems and beginning and discussions of enviromental problems”has tried to be figured out. On the other hand, industrial areas, general industrial movements and their effects in our country have been discussed. To protect environmental values, approches related to regulations have been invastigated; after that, the roles of urban planning in enviromental problems related to industry have been evaluated. Also the Organized Leather Industrial District Plan for İsparta and Yalvaç, and Kemerköy Power Plant has been investigated. Science Code Key Words Page Number Adviser 6010500 Industrialization, Environmental Problems, The Control. 133 Doç. Dr. Erdoğan YAŞLICA