Kum sanatının çocuk resimlerine etkisinin değerlendirilmesi (9-10 yaş)
Evaluation of the effect of children's art painting of sand (9-10 years)
- Tez No: 429361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çocuk resimleri, bize çocuğu en iyi tanıtan projektif bir araçtır. Çocuk yaptığı resimlerle kendini anlatır. Hatta sözel olarak ifade edemediği birçok durumu resim yoluyla daha iyi ifade edebilir. Bu yönüyle çocuk resimleri dışavurum özelliği taşır. Çocukların çizgileri, resimleri onların sanatsal gelişimlerinin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. Çocuk için resim, dinamik bir etkinlik örneği ve yalın bir anlatım aracıdır. Sanat yaratımında doğayla iç içe olmak eskiden beri süregelen bir olgudur. Canlı performans sanatı olan kum sanatı da, doğanın biçimlendirildiği bir çizim tekniğidir.
Özet (Çeviri)
Children's pictures, is best introduced projective tool for us children. She describes herself with pictures of his children. Even he can not express verbally in many cases better expressed through pictures. The expression carries this aspect of children's drawings feature. Children's lines, the pictures should be considered as an indication of their artistic development. Painting for children, a dynamic example of efficiency and a simple means of expression. Being surrounded by nature has been that it is a phenomenon in art creation. Live performance art in which sand art is a drawing technique that nature formatted.