Bankacılık sektörü, mülkiyet yapısı ve tüketicilerin mülkiyet yapılarına karşı tutumları
Banking sector, ownership structure and consumers' attitude towards ownership structure
  1. Tez No: 429362
  2. Yazar: EMRE ÇAĞIRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bankacılık sektörü üzerine yapılan bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki bankacılık sektörünü genel olarak incelemek, bankaların mülkiyet yapılarına göre genel durumunu değerlendirmek ve banka müşterilerinin bankaların mülkiyet yapılarına kaşı tutumlarını tespit etmektir. Bu bağlamda bu çalışmada genel bankacılık bilgilerine yer verilerek, banka türlerine, bankaların fonksiyonlarına ve yaptığı işlemlere, bankacılık sektörünün sorunlarına ve sektörü denetleyen otoritelere değinilerek Türk bankacılık sektörünün yapısı genel olarak incelenmiştir. Ayrıca bankalar mülkiyet yapılarına göre incelenmiş ve mülkiyet yapıları açısından çeşitli sayısal verilerle karşılaştırılarak sektör içerisindeki durumları tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise bankacılık hizmeti tüketicileri olarak potansiyel banka müşterilerinin, bankaların mülkiyet yapılarına karşı tutumlarını tespit etmek amacıyla alan araştırması yapılmıştır. Bu bağlamda İstanbul ili Çekmeköy ilçesinde 420 kişiye anket uygulanmış ve banka müşterilerinin bankaların mülkiyet yapılarına karşı tutumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak banka müşterilerinin bankaların mülkiyet yapılarına karşı tutumlarının cinsiyet, yaş, çalışma durumu ve eğitim durumu açısından anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study about banking sector is to examine generally banking sector in Turkey, to evaluate general situation of banks by ownership structure and to determine attitude of banks' consumers towards ownership structures of banks. In this sense, in our study Turkish Banking Sector ' s structure has been generally examined by giving general banking information as, types of banks, functions and procedures of banks, problems of banking sector in addition authorities that audit the sector are mentioned. Also, banks have been examined by ownership structures and their situations on the sector are compared with various kind of numeric data in terms of ownership structures. At the last chapter of the study by means of determining attitudes of potential bank consumers who are consumers of banking service towards banks' ownership structures. In this sense, a questionnaire has been implemented to 420 persons in Istanbul Province, Cekmekoy District and attitudes of banks' consumers towards ownership structures of banks have been tried to be determined. Consequently, it has been gotten a result that attitudes of banks ' s consumers towards ownership structures of banks do not differ as meaningful in terms of gender, age, working situation and educational status.