Sivas İli geleneksel el sanatları kemik tarak sanatı
Sivas province traditional handicrafts art of bone
- Tez No: 429366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Geleneksel Türk El Sanatları içerisinde Sivas Yöresinde geçmişte önemli bir yere sahip olan Kemik Tarak yapımı ile ilgili bilgi vermek ve kemik tarağın günümüzdeki durumunu ve önemini araştırmaktır. Gelişen teknoloji ve sanayi ile birlikte pek çok el sanatı gibi tarakçılık sanatının da yok olmadan canlanması için bu araştırma önem taşımaktadır. Araştırma nitel olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında kemik tarak ustasının görüşlerinin alındığı görüşme formu ile bulgular oluşturulmuştur. Kemik Tarak sanatı araştırılıp incelendiğinde, günümüzde kullanım alanının yaygın olmadığı, sadece bir ustanın kendi atölyesinde kişisel çabalarıyla bu sanatı sürdürdüğü tespit edilmiştir. Ülkemizde Sivas yöresi el sanatları ile ilgili araştırmalar, seminerler, tezler yapılmış, fakat kemik tarak sanatına yönelik az sayıda bir bilgiye rastlanılmıştır. Bu araştırmanın bu alandaki boşluğa bir katkı getireceği ve gelecekte yapılacak araştırmalara yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide information about traditional Turkish art of bone comb-making which has an important place in Sivas province, and investigate current situation and importance of bone comb-making. This study is of importance in reviving art of bone comb-making before it vanishes just as many other handicrafts due to advancing technology and industry. The study employs quantitative methodology. Within the scope of the study, bone come makers' interview forms were used to gather evidences. The collected data were analyzed by descriptive analysis method. When bone comb researched and studied the art of today is not widespread usage, it was determined that only a master of the art continue their personal efforts in his own studio. In our country, research on the Sivas region with crafts, seminars, theses have been made, but less for bone comb art has encountered a number of information. In that sense, this study is expected to fill a research gap in the literature and shed light on future studies.