Ağrı İli Taşlıçay İlçesi halıcılığı ve halk eğitimi merkezi halıcılık kurs faalyetleri
Carpet Agri Provi̇nce Taslicay public education center in the region carpet operations inc.
- Tez No: 429365
- Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma Doğu Anadolu Bölgesinde önemli halıcılık merkezlerinden biri olan Ağrı ilinin Taşlıçay ilçesinde bulunan el dokuması halılarının günümüz durumunun saptanması, teknik ve desen özelliklerinin belirlenmesi, belgelendirilmesi ile yöre halkının bilinçlendirilmesi ve kaynak oluşturulması amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının analizinde ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, araştırmaya alınan halıların, çoğunluğu taban, daha sonra yastık ve seccadeden oluştuğu, bu halıların çoğunluğu temiz, yıpranmamış ve onarım görmemiş olduğu saptanmıştır. Halıların tamamında atkı, çözgü ve hav ipliklerinde yün kullanıldığı belirlenmiştir. Halıların çoğunluğu dokunduğu zamanda evde kullanım amacıyla dokunduğu anlaşılmaktadır. Araştırma sonucuna göre, yöredeki Halk Eğitimi Merkezinde son beş yıldan beri halı-kilim kursları yapıldığı tespit edilmiş ve bu kursa katılan bireylerin genellikle orta yaşta ve halı dokumayı kurstan öğrenen bireylerin oluşturduğu anlaşılmaktadır. Kursiyerler el dokuması halıların gelecekte kaybolacağını düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
This work is important in the Eastern Anatolian region carpet one of the Pain of hand-woven carpets in the District of the province of Taşlıçay today status determination, determination of specifications, technical and design documentation with the purpose of creating awareness of the local people and resources. The analysis of the results of the survey and in interpreting frequency and percentage distributions is taken into account.The research results obtained are evaluated, the majority of imported carpets, research base, then the pillows and rugs consists of the majority of this carpet is clean, not worn and repair of saw. Carpet pile yarn in the warp and weft in cotton wool is used in. The majority of touches in order to use at home at the time she touches carpets. According to the results of research, the public education Center in the last five years have been identified where carpet-rug courses and participating in this course individuals often middle-aged and carpet weaving courses to individuals who are learning it creates.Students hand-woven rugs in the future will be lost.