Kaynaştırma öğrencisi olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin yaptıkları eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin görüş ve önerileri
Mainstream students related to the teaching-education instructional opinions and recommendations made of social studies teacher
- Tez No: 429367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma uygulamasının yapıldığı ortaokullarda kaynaştırma öğrencisi olan sosyal bilgiler öğretmenlerinin yaptıkları eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin görüş ve önerilerinin belirlenmesidir. Araştırma Ankara il merkezinde bulunan ve 2013-2014 eğitim öğretim yılı içerisinde kaynaştırma uygulamasının yapıldığı M.E.B'na bağlı eğitim kurumlarında kaynaştırma öğrencisi olan 41 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada niteliksel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sosyal bilgiler öğretmenlerine yönelik hazırlanan yarı-yapılandırılmış“Görüşme Formu”ve öğretmenlerin demografik bilgilerini elde etmeye yönelik hazırlanan“Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, yazılı hale getirildikten sonra betimsel analizine tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda veriler kategoriler ve alt kategoriler haline getirilmiş ve araştırmanın bulgularına ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin programdan, okul yöneticilerinden ve uzman kişilerden önemli ölçüde beklentileri olduğu, özellikle uzman kişilerden kaynaştırma eğitimi hakkında bilgilendirmelerin yapılması yönünde çok sayıda görüş elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the views and suggestions of social studies teachers who have inclusive students in their classrooms regarding the education activities. The study was conducted with 41 social studies teachers in public schools where there are inclusive students in the city center of Ankara in the 2013-2014 academic year. The descriptive analysis method which is one of the qualitative research methods was used in this study. Research findings were obtained through a“Semi-structured Interview”and an“Information Form”was used to collect the demographic information of the social studies teachers. The data were analyzed by using descriptive analysis method after being transcribed. The findings were obtained as a result of classifying the data into categories and sub-categories. Based on the findings of this research it is observed that the social studies teachers, who have inclusive students in their classrooms, make some preparations at the beginning of the semester, use BEP (Individualized Training Program), and they expressed a generally good views on lesson and subject selection, selection and application of teaching methods and materials, use of teaching equipment and materials, use of evaluation methods, and finally in communication with students. Additionally it has been revealed that the teachers have expectations from the school management and the experts, they stated that they expect especially experts to inform the teachers on inclusive students' education.