2009 yılında kabul edilen ortaöğretim müzik programının müzik öğretmenleri görüşleri doğrultusunda incelenmesi
The research of the high school education music course program's accepted in 2009 accordance with the music teachers' opinions
- Tez No: 429382
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, 2009 yılında kabul edilen Ortaöğretim müzik ders programının, Anadolu Liselerindeki uygulanabilirliğinin ne düzeyde olduğunun belirlenebilmesi amacıyla müzik öğretmenlerinin görüşleri alınarak hazırlanmıştır. Müzik dersinin Anadolu Liselerinde işlenişi konusunda bir yol gösterici olması açısından önemli olan bu araştırmada, 2009 yılında kabul edilen müzik programıyla beraber, müzik derslerinin işleniş şekillerindeki değişiklikler, kullanılan materyaller, derslerde ne tür kaynakların kullanıldığı, programla ilgili karşılaşılan problemler ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini, Ankara ilinin 8 merkez ilçesindeki 40 farklı Anadolu Lisesinde görev yapan, 40 müzik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi nicel bir araştırma olup, Genel Tarama Modeli uygulanmıştır. Uzman kişilerin görüşleri de alınarak hazırlanan 30 sorudan oluşan anket, müzik öğretmenlerine uygulanmış ve alınan cevaplar SPSS programı kullanılarak frekans ve yüzde olarak analiz edilmiş, tablolarla gösterilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre ortaöğretim müzik programının okullarda hedeflenen düzeyde uygulanamadığı ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared in consultation with the music teachers' in order to determine the extent of the applicability of the High School Education music courses program, accepted in 2009, in the Anatolian High Schools. In this research, together with the music courses program accepted in 2009, also changes in the processing forms of music courses, used materials, kinds of resources used in the courses, encountered problems about the program have been put forward in terms of being a guide on the handling of the music lessons in Anatolian High Schools. The sample of the research is the 40 music teachers working in 40 different Anatolian High Schools of 8 central districts of Ankara. The method of this research is the quantitative survey research and General Screening Model was applied to the research. The survey (consisting of 30 questions) which was prepared on the basis of the opinions of the experts, has been applied to the music teachers and the answers they gave analyzed as frequencies and percentages using SPSS program and also shown in the tables. According to the results of this research, it is come up that the High Schools' music course programs are not applied at the targeted level in the schools.