Ortaöğretim 10.sınıf öğrencilerinin basınç ve kaldırma kuvveti ünitesine bilişsel hazır bulunuşluk düzeylerini tespit edecek ölçme aracı geliştirilmesi
The improvement of measurement tools to identify the readiness levels of 10th grade students in secondary education for the unit of pressure and buoyancy force
- Tez No: 429384
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA MOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma ile ortaöğretimin 10. sınıfında okuyan öğrencilerin fizik dersindeki“Basınç ve Kaldırma Kuvveti”ünitesine yönelik hazır bulunuşluk seviyelerini belirleyecek bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Bu sayede lise fizik öğretmenlerine, Basınç ve Kaldırma Kuvveti ünitesinin öğretimine başlamadan önce, öğrencilerin hazır bulunuşluk seviyelerine göre plan yapma ve etkili bir öğretim yapma imkânı sağlanmış olacaktır. Çalışmaya, ortaöğretim 10. sınıftan önceki sınıfların fizik müfredatları incelenerek başlanmıştır. 10. sınıfın kazanımlarına alt yapı oluşturacak kazanımlara uygun, çoktan seçmeli bir test geliştirilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen testin kapsam geçerliği için, uzmanların görüşüne başvurulmuştur. Bu görüşler doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılarak 36 maddelik test ön deneme için hazır hale getirilmiştir. Ön deneme grubuna uygulanan 36 maddeden oluşan testin her maddesinin ayırt edicilik indeksi ve güçlük derecesi hesaplanarak uygun olmayan maddeler çıkarılmış veya düzeltilmiştir. Bu işlemden sonra 30 madde olarak elde edilen test, toplam 518 öğrenciden oluşan 5 ayrı lisenin 10. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen yeni veriler kullanılarak maddelerin ayırt edicilik indeksleri ve güçlük dereceleri tekrar hesaplanmış ve uygun olmayan her hangi maddeye rastlanmamıştır. Geliştirilen ölçeğin güvenirlik katsayısı ,818 ile ,900 arasında bulunmuştur. Bu sonuçlara göre; testin güvenilir ve kullanışlı bir ölçek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to improve a measurement tool for the 10th grade students in Secondary Education which can determine the readiness levels for the unit of Pressure and Buoyancy Force in Physics lessons. Thus, before teaching Pressure and Buoyancy Force, the high school teachers will have the opportunity to teach efficiently and also plan according to their students' levels of readiness. At the beginning of the study, the acquisitions, both related with the Pressure and Buoyancy Force unit which belongs to 10th grade Physics programme , and the curricula of the previous grades, have been analyzed. Hence a multiple choice test , which can prepare the 10th grade students before the subject being taught has been developed by the researcher. Furthermore it has been presented to instructors to examine the content validity. Some corrections have been done under the guidance of these instructors. As a result, a 36-item test has been prepared for the pre-trial group. The distinguishing index and the difficulty degree of each item of 36- questions test have been either omitted or corrected. After this procedure, the test has been revived and 30 items have been chosen and it has been carried out with 518 -10th grade students- from five different high schools. By taking into consideration the new obtained data, the distinguishing index and the difficulty degree of the items have been measured again and it has been found out that there were no inappropriate items. The reliability coefficient of the developed measure has been found between ,818 and ,900.According to these results it has been decided that the test has both a reliable and a convenient measure.