İş doyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişki: Öğretmenler üzerinde bir araştırma
The relationship between job and li̇fe satisfaction: A study on the teachers
- Tez No: 429386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Değişen ve gelişen dünya düzeni ile birlikte bireylerin hak ve hürriyetleri, yaşam standartları ve iş hayatları gelişmektedir. Geçmişten günümüze iş koşulları, sosyal haklar, yükselme olanakları gibi birçok etken iş hayatıyla birlikte yaşamı da etkilemektedir. Dünya koşullarının değişmesi ile birlikte iş doyumu kavramı hayatımıza girmiştir. İş doyumuna paralel olarak bireylerin yaşam doyumları da dikkat çeken bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmada iş doyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin iş doyumu ve yaşam doyumu düzeylerini tespit etmek amacıyla bir anket formu oluşturulmuş ve 400 öğretmene uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, iş doyumu ve alt boyutları ile yaşam doyumu arasında kuvvetli bir ilişki tespit edilmiştir. Diğer yandan hem iş doyumu hem de yaşam doyumu düzeyleri, kimi demografik faktörlere göre, farklılaşma analizine tabi tutulmuştur. Bu doğrultuda, yaş, cinsiyet, branş, kıdem, okul türü, medeni durum, çocuk sahibi olma değişkeni, mesleğini isteyerek seçme değişkeni, mesleğin saygınlığa sahip olup olmadığı değişkeni açısından farklılaşmalar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin iş doyumları ve yaşam doyumları arasında bir ilişkiye rastlanmış olması, içinde bulundukları kurum ve yöneticileri açısından özendirici uygulamaları gerçekleştirmek amacıyla önemli bir gösterge olarak söylenebilir. Diğer yandan bireylerin iş yaşamındaki doyum düzeylerinin yaşam doyumlarını doğrudan etkilemesi de hem bireysel hem de örgütsel açıdan dikkate alınması gereken bir sonuç olarak söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The freedom and rights as well as life standards and careers of individuals improve in accordance with the changing and developing World. The factors as working conditions, social rights and promotion prospects influence both professional and personal life. Job satisfaction concept introduced to our lives with changing circumstances in the World. Life satisfaction of the individuals has also arisen as an interesting phenomenon in line with job satisfaction. The relationship between job and life satisfaction is examined in this research. The questionnaire formed to determine the level of job and life satisfaction of the teachers consisting the sample group of the research has been conducted to 400 teachers. According to the findings of the research high correlation is found between work satisfaction and life satisfaction with its sub-dimensions. On the other hand levels of life and work satisfaction are subjected to differentiation analysis according to some demographical factors. In this respect, differentiations are found due to variables of age, gender, field, seniority, school type, marital status, parenthood, willingness about the vocational choice and the prestige of the job. The outcomes of this study, tracking a correlation between job and life satisfaction, can be considered as a significant indicator for the administrators of the institutions where the teachers are employed to conduct motivating activities for them. The direct effect of the job satisfaction of the individuals on their life satisfaction can also be accepted as a significant result which is to be prioritized both in the personal and professional level.